Abone Ol

İzleyiciler, Netflix'in yeni dizisinin müptelası oldu: "Olağanüstü"

Gerçek olaylardan esinlenen dizinin başrolünde La Casa de Papel'in Tokyo'su Úrsula Corberó yer alıyor

İzleyiciler, Netflix'in yeni dizisinin müptelası oldu: "Olağanüstü"

Netflix izleyicileri, yayın platformunun en yeni gerçek suç dizisi Yanık Kokusu'nun (Burning Body) müptelası oldu.

Geçen hafta yayımlanan dizi, gerçek olaylardan esinleniyor ve İspanya'nın Barselona kentinde geçiyor.

Dizi, bir polis memurunun cesedinin, yanmış halde arabasında bulunmasının ardından açılan cinayet soruşturmasını konu alıyor. Kısa süre sonra polisin eşi Rosa'yla sevgilisinin, baş şüpheliler olduğu ortaya çıkıyor.

Ödüllü kadro

Bu keşif kısa sürede kamuoyunun da ilgisini çekiyor; kurbanın da dahil olduğu toksik ilişkiler, aldatma, şiddet ve cinsel istismarlardan oluşan bir ağ ortaya çıkıyor.

Netflix, dizinin konusunu kısaca şöyle özetliyor:

Bir polis memurunun öldürülüp cesedinin yakılması üzerine tüm gözler her ikisi de adamın meslektaşı olan kız arkadaşı ile kadının sevgilisine çevrilir.
Feroz Ödülü adayı Jorge Torregrossa'nın yönettiği Yanık Kokusu'nun başrollerinde, Türkiye'de çok sevilen La Casa de Papel'in Tokyu'su Úrsula Corberó, Feroz ve Gaudí adayı Quim Gutiérrez ile Goya ödüllü Eva Llorach yer alıyor. 

"İspanyol suç tarihinin en şaşırtıcı davalarından biri"

"El Crimen de la Guardia Urbana" yani "Şehir Muhafızlarının Suçu" olarak anılan bu hikâye, 2017'de İspanya'da medyatik bir çılgınlığa neden olmuştu. Rosa Peral ve erkek arkadaşı Pedro Rodriguez'in kafa karıştırıcı cinayetinin hikayesi, bugün bile "İspanyol suç tarihinin en şaşırtıcı davalarından biri" olarak nitelendiriliyor. Netflix'te, cinayeti ve sonrasındaki davaları merkeze alan Rosa Peral'ın Kasetleri (Rosa Peral’s Tapes) adlı bir belgesel de bulunuyor.

"Daha ilk bölümden bağımlısı oldum"

Yanık Kokusu'nun çekimlerinin tamamı, diziye ilham veren cinayet vakasının gerçekleştiği Barselona'da yapıldı. Çekimler Eylül 2022'de başladı ve bir sonraki yılın şubatında tamamlandı.