Abone Ol

İYİ Partili Tatlıoğlu: Berat Albayrak’ın oradan arazi alması bir ahlak sorunudur

Medyafaresi.com Özel Haber - Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergahında arazi aldığı haberine erişim engeli geldi. Albayrak'ın talebi aynı gün karara bağlandı.

İYİ Partili Tatlıoğlu: Albayrak’ın oradan arazi alması bir ahlak sorunudur

Cumhuriyet'te yer alan haberde Albayrak'ın babası Sadık Albayrak, Arnavutköy'de üç dönüm arazi aldı. Erdoğan, 2011'de Kanal İstanbul projesini açıklamıştı. Bir yıl sonra da Bakan Albayrak'ın babası Sadık Albayrak'ın arazisine komşu 13 dönümlük arazi satın aldı.

Hülya Karabağlı - Medyafaresi.com Özel Haber

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergahında arazi aldığı haberine erişim engeli kararı tartışılırken milletvekilleri aynı konuda konuşmayı sürdürüyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerinde İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, “Sayın Berat Albayrak’ın oradan arazi alması bir ahlak meselesidir.Bunu da not düşüyorum; tam bir ahlak meselesidir, ahlak sorunudur bir bakanın oradan arazi almış olması, çok net söylüyorum” dedi.

Teklife ilişkin bazı maddelere yüklenen Tatlıoğlu, “Kanal İstanbul Projesi’ne çevresel nedenlerle çok karşıyız. Montrö nedeniyle devlete ve bütün kurumlara temkin tavsiye ediyoruz. Ama bu proje asla ve kata bir devlet projesi değil” diye konuştu.

İYİ Partili Tatlıoğlu: Berat Albayrak’ın oradan arazi alması bir ahlak sorunudur - Resim: 1

İYİ Partili Tatlıoğlu’nun komisyonda konuşması şöyle:

İSMAİL TATLIOĞLU (Bursa) – Evet, bu çerçevede, mesela 31 ile 34’üncü madde proje finansmanı… Esasında proje finansmanı konusuna baktığımızda, bu, proje finansmanı yeni bir düzenleme, doğru bir düzenleme, uygun bir düzenleme, doğru. Ya, esasında metinler masumdur. Mesela, derler ki: “Dünyanın en demokratik ve en özgürlükçü metni Sovyet Anayasası’dır.”

Ama bu, Stalin’i demokratik özgürlükçü yapmadı. Aslında bu metin kabul edilebilir bir metin -proje finansmanı- ama bu proje finansmanı Kanal İstanbul için düzenleniyorsa şurada bir kayıt için şunu söylemek istiyorum: Çok değerli arkadaşlar, Kanal İstanbul Projesi’ne çevresel nedenlerle çok karşıyız.

Montrö nedeniyle devlete ve bütün kurumlara temkin tavsiye ediyoruz. Ama bu proje asla ve kata bir devlet projesi değil. Sayın Bakana da imkân bulduğumda söylediğim için söylüyorum, bu projeyi kamu projesi yapacak hiçbir özellik yok, bu proje mega bir şehir projesi. Dolayısıyla bu projenin, nihayetinde kamu kaynaklarıyla finanse edilmesi veya geçiş garantili bir sistemle finanse edilmesi gerçekten hak değil, adalet değil ve doğru değil. Bu projede, bakın, 1 milyon 670 bin metrekare bir imar alanı söz konusu. 30 milyon metrekare el değiştirmiş ve bu proje -biz üzerinde çalıştığımız için söylüyorum- yaklaşık 800 milyar liralık bir değer artışı ortaya koyuyor.

Dönümü 10 bin lira olan yerlerin 1 milyon lira ve sonra da 10 milyon liraya gidişi söz konusu. Bu projenin buradaki ranttan finanse edilmesi doğru. Şimdi, burada bir finansman toplayarak bu projeyi finanse edip ama bunlara ödemeleri geçiş garantili bir sistemle yaparsak bu tamamen şuna geliyor, vergilerle orada arazi ve gayrimenkul yatırımı yapanların cebine kaynak aktarmak. Ben de şunu çok açık söylüyorum: Sayın Berat Albayrak’ın oradan arazi alması bir ahlak meselesidir. Bunu da not düşüyorum; tam bir ahlak meselesidir, ahlak sorunudur bir bakanın oradan arazi almış olması, çok net söylüyorum.

Şimdi, bakın, Sayın Bakan da bana burasının bu şekilde finanse edilmesinin kendi hesaplarına göre 1 milyar dolarlık bir yıllık geliri olduğunu söyledi. Asla ve kata bu projede böyle bir gelir yok. Bu projenin bütün rakamları, bütün verileri açık. Ayırarak söylemek istiyorum, bir Osmangazi Köprüsü’nün geçiş garantili sistemle finanse edilmesinin mantıken bir zararı yok. Bizim orada karşı olduğumuz şey bunun ihale süreci. Ama burada bu  mantık da yanlış çünkü burada bunu finanse edecek bir gelir de yok, bir kamu menfaati de yok. O nedenle, burada bunun, bu proje finansmanıyla elde edilecek finansmana, bu finansmanı ortaya koyanların daha sonra ödenecek paranın, gelirin geçiş garantili bir sistemle sağlanması, vergilerle burada yatırım yapanlara kaynak aktarmak demektir ve tam bir sömürü projesi olur diye düşünüyorum.

Ne olmuştu?

Gazete Duvar'da yer alan habere göre, 12 Şubat tarihli Berat Albayrak’ın talebi yine aynı gün İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından kabul edildi. Haberde Albayrak’ın, Kanal İstanbul güzergahında yer alan yaklaşık 13 dönümlük araziyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın projeyi duyurduğu 2011 yılından bir yıl sonra satın aldığı yönündeki iddialar yer alıyor.

Aynı haberden hareketle karikatür ve mizah dergisi LeMan’ın haber sitesi lemanhaber.com “Bakan, yabancıya gitmesin diye Kanal İstanbul güzergahından arsa almış” başlığıyla yayınlanan haberine de erişim engeli getirildi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Kanal İstanbul güzergâhında arazisi olduğu iddia edildi. Cumhuriyet'te yer alan haberde Albayrak'ın babası Sadık Albayrak, Arnavutköy'de üç dönüm arazi aldı. Erdoğan, 2011'de Kanal İstanbul projesini açıklamıştı. Bir yıl sonra da Bakan Albayrak'ın babası Sadık Albayrak'ın arazisine komşu 13 dönümlük arazi satın aldı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Kanal İstanbul güzergâhında arazisi olduğu iddia edildi. Cumhuriyet'te yer alan haberde Albayrak'ın babası Sadık Albayrak, Arnavutköy'de üç dönüm arazi aldı. Erdoğan, 2011'de Kanal İstanbul projesini açıklamıştı. Bir yıl sonra da Bakan Albayrak'ın babası Sadık Albayrak'ın arazisine komşu 13 dönümlük arazi satın aldı.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak imzalı haberde, Arnavutköy Boyalık'ta bulunan 'tarla vasfında'ki arazi, Kanal İstanbul için değiştirilen yeni planda 'konut alanı' sınırları içerisinde kalıyor. Bölgedeki arazilerin çok değerlendiğini belirten köylüler, "Son birkaç haftadır arazi almak isteyen emlakçılar ve Araplar buraya akın etti" dedi.

Söz konusu haberde bir bakanlık yetkilisinin, "Berat Bey'in babası 2003'te bu köyden arazi aldı. 2012'de yan taraftaki arazi satışa çıktı. Yabancıya gitmemesi için de Berat Albayrak bu araziyi aldı. Kanal İstanbul'la bağdaştırmak zorlama olur. Kanal İstanbul'la bir ilgisi yok" ifadelerini dile getirdi.

Hülya Karabağlı - Medyafaresi.com Özel Haber