Abone Ol

İşte Lütfi Kaleli'nin anlatımıyla Sivas Katliamı...

Sivas Katliamı'nından son anda kurtulan gazeteci Lütfi Kaleli, o anları "Oradaydım" belgeselinde anlatıyor. "Ben imdat çığlıkları atarken, aşağıda binlerce insan Allahu Ekber nidalarıyla yamyam tamtamı sergiliyorlardı. Önümüzde linç etmeye hazır binlerce insan arkamızda yangın."

İşte Lütfi Kaleli'nin anlatımıyla Sivas Katliamı...

2 Temmuz 1993 'te,  Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılmak için Sivas'a giden aydın ve sanatçılar kaldıkları otelde gericiler tarafından yakıldı. Tarihe kara bir leke olarak geçen katliamın üzerinden  26 yıl geçti.

Katliamdan 2 gün önce dağıtılan  bildiri aslında yaşanacakların habercisiydi. Bildiride Aziz Nesin'in o sırada başyazarı olduğu Aydınlık gazetesinde yayımlanan Salman Rüşdi'nin "Şeytan Ayetleri" kitabından bahsedilmiş, Nesin hedef gösterilmişti.

2 Temmuz günü, namazdan çıkan bir grup etlkinliklerin yapıldığı kültür merkezine doğru yürüdü, bu yürüyüş sırasında  halk ozanı heykeli söküldü, yerlerde sürüklendi. Saat 18'i göstediğinde ise davetlilerin kaldığı otelin önünde yaklaşık 15 bin kişi vardı ve otelin camları atılan taşlarla kırılmıştı.

Otelin önüdeki kalabalık oteli ateşe verdi, ve içerdekilerin dışarı çıkmasına engel oldu. Kente davet edilen takviye kuvvetler ise zamanında gelmedi. Çıkan olaylarda,  33 aydın, 2'si otel çalışanı, 2'si  otelin dışındaki saldırfganlar olmak üzere toplam 37 kişi hayatını kaybetti.

Sivas Katliamı'nından son anda Aziz Nesin'le birlikte kurtulan gazeteci Lütfi Kaleli, o anları "Oradaydım" belgeselinde anlatmıştı.

Katliamın yıl dönümünde,  "Ben imdat çığlıkları atarken, aşağıda binlerce insan Allahu Ekber nidalarıyla yamyam tamtamı sergiliyorlardı. Önümüzde linç etmeye hazır binlerce insan arkamızda yangın." sözleriyle anlattığı o anları paylaşıyoruz.