Abone Ol

İşte FETÖ'nün şifreleri!

İzmir'de kabul edilen darbe girişimi iddianamesine, örgüt üyelerinin kendi arasında oluşturduğu şifreli konuşmaların yansıdığı görüldü.

İşte FETÖ'nün şifreleri!

Örgüt mensuplarının konuşmalarda 'MİT' yerine şifreli olarak 'simit', örgüt içinde üst düzey 'abiler' için ise 'doktor' şifresini kullandıkları belirtildi.

İzmir'de FETÖ/PDY'ye ilişkin yürütülen soruşturmada sonrasında 267 sanık hakkında hazırlanan ve 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen bin 300 sayfalık iddianamede örgütün çalışma sistemi deşifre edildi. Fethullah Gülen'in bir numaralı sanık olduğu darbe iddianamesini hazırlayan savcı Berkant Karakaya, örgütün kendi içinde özel bir iletişim dili geliştirdiğini, herkesin anlamayacağı bu özel iletişim dilinin, belli aşamalardan geçmiş örgüt mensuplarına öğretildiğini iddianamede belirtti. FETÖ terör örgütünün kendi içindeki oluşturduğu özel iletişim diline Ezoterik (İçinde saklı olan anlamı sadece seçilmiş kişilere açıklanan öğretileri tanımlamak için kullanılır) tanımlayan savcı Karakaya iddianamede, "Örgütün geliştirdiği özel iletişim dilinin sonucu olarak, kelimelerin bir genel, herkesin anladığı anlamı, bir de yalnızca örgüt mensuplarınca anlaşılan özel bir anlamı olduğu anlaşılmaktadır. Örgütün böyle bir yola başvurması, gizlilik ve sembolizme verdiği önemi göstermektedir" görüşünü iddianamede belirtti.

ŞİFRELİ KODLAR ÇÖZÜLDÜ

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) içeresinde örgüt elemanlarının kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili olarak kullandıkları kodlar şöyle:

MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı) - Simit
Kara Kuvvetleri Komutanlığı - Kürşat Bey
Hava Kuvvetleri Komutanlığı - Hüseyin Bey
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı - Dursun Bey
Jandarma Genel Komutanlığı - Cüneyt Bey
Polis Akademisi Başkanlığı - pa
Hakim ve Savcı - Hasan Bey
Fetih Okutmak - Sınav Sorularının Verileceği örgüt üyesi
BBTM - Büyük Bölge Talebe Mesulleri
BTM - Bölge Talebe Mesulü
Erkek Zabıt Katibi - Zekai Bey
Bayan Zabıt Katibi - Zekiye Hanım
Mübaşir - Beşir Bey
İnfaz Koruma Memuru - Nafiz Bey
Cezaevleri - Mazgal
üst düzey abiler -  doktor


ÜYELERE GİZLİ MESAJ

Bu kodlar haricinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı komutanlık ve üslerin yanında FETÖ/PDY terör örgütünün eğitim kurumları açtığı, Silahlı Kuvvetler Personellerine açılan bu eğitim kurumlarında güncel dersler verildiği, dersi veren üst düzey abilere 'Doktor' kod adının verildiği, örgüt içerisinde 'Doktor' kodunun silahlı kuvvetler personellerine eğitim veren kişilere denildiği iddianamede yer aldı.

FETÖ/PDY örgütü içerisinde bulunan yapı gibi ya da Türkiye içerisinde faaliyet gösteren 7 bölge gibi her bölgenin kendine ait bir sosyal medya hesabının olduğu, her bölgedeki örgüt üyelerinin kendi sosyal hesabını takip etmek zorunda olduğu, sosyal medyada tarafsız vatandaşların hesapları üzerinden örgüt adına bir algı oluşturmaya çalışılırken, örgüt güdümündeki yayın organlarında örgüt içerisindeki kişilere hitap eden ve onları öven yayınların yapıldığı, kendi taraftarlarına haklılığını göstermek ve aynı zamanda yapılan programlar sayesinde yazılı medyada kritik bölgedeki örgüt üyeleri (Uyuyan Hücreler) ile operasyonlar sonrasında tutuklanarak cezaevlerine konulan örgüt üyelerine, yapılan program ve yazılı medya aracılığıyla mesajı verildiği, tüm örgüt ve mütevelli üyeleri ile yapılan toplantılarda, hükümete yakın yazılı ve görsel medyanın kesinlikle takip edilmemesi, gazetelerinin alınmaması hatta televizyonlardan bu kanalların silinmesi yönünde talimatlar verildiği, bu konuda örgüt ve mütevelli üyeleri üzerinde baskılar oluşturulduğu, talimatlara uymayan örgüt üyeleri tespit edilmesi halinde kınama verilip dışlandığı satırları iddianamede yer aldı.