Abone Ol

İstanbul'da Pandemide Hava Kirliliği Artan Tek İlçe Esenler Oldu

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Koronavirüs salgınının İstanbul'daki hava kirliliğine etkisi üzerinde bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre, İstanbul'da Esenler hariç bütün ilçelerde hava kirliliği oranı düştü.

Pandemide Hava Kirliliği Artan Tek İlçe Esenler

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros koordinatörlüğünde, bölüm öğrencileri tarafından Koronavirüs salgınının birinci yılında, hava kirliliği oranı üzerine araştırma yapıldı.

Bu kapsamda, İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonlarındaki azotdioksit (NO2) hava kirliliği oranı incelendi.

Sonuçlara göre, İstanbul'da hava kirliliği oranı salgının birinci yılında, önceki yılın aynı dönemine göre ortalama yüzde 10 azaldı.

Aynı döneme göre, kentte hava kirliliği sadece Esenler'de yüzde 1 artış gösterdi. Kentte bir yıl öncesine göre hava kirliliğinin en fazla azaldığı ilçelerin başında yüzde 24 ile Esenyurt yer alırken, bunu yüzde 21 ile Başakşehir, yüzde 18 ile Ümraniye ve yüzde 15 ile Fatih izledi.

İstanbul'da Pandemide Hava Kirliliği Artan Tek İlçe Esenler Oldu - Resim: 1