Abone Ol

Diyanet'in Kuran Kursunda 7 Çocuğa Cinsel İstismar Skandalının Detayları

Gazeteci İsmail Saymaz, bugün yayımlanan yazısında Erzurum'da Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı yatılı Kuran kursunda yedi çocuğun defalarca istismara uğradığını ve darp edildiğini kaleme aldı.

Diyanet'in Kuran Kursunda 7 Çocuğa Cinsel İstismar Skandalının Detayları

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, bugünkü yazısında Erzurum Hacı Bahattin Evgi Yatılı Erkek Kuran Kursu'nda 22 yaşındaki belletmen H.A tarafından uygulanan cinsel istismar ve darp skandalını yazdı.

H.A tarafından uygulanan cinsel istismar skandalının ayrıntılarını aktaran Saymaz Baba E.'nin 2 Aralık 2021'de savcılığa giderek 11 yaşındaki oğlu M.'nin cinsel istismara uğradığını bildirdiğini belirtti.

Saymaz, 'Kuran kursunda yedi çocuk hem istismar edilmiş hem de sopayla dövülmüş' başlıklı yazısını şöyle sürdürdü:

'Çünkü çocuklar üç ay önce başka Kuran kurslarına dağıtıldı. İstismarcı belletmen apar topar Yozgat'a gönderildi. Müftülük olayı kapatma gayretindeydi. Aman, duyulmasın! Aman, şehrin imajı sarsılmasın! Aman, Kuran kurslarına söz gelmesin!

ERZURUM'UN ORTA YERİNDEKİ KURS DİYANET'E BAĞLI

Oysa Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı olan ve Erzurum'un orta yerindeki Palandöken ilçesinde bulunan kursta çocuklar sadist bir tecavüzcünün eline terk edildi. 10-11 yaşındaki en az yedi çocuk altı ay boyunca hem cinsel istismara uğradı, hem de sopayla dövüldü.'

İSTİSMARCI BELLETMENİN İFADESİ: İKİSİNİ KABUL ETTİ

Daha sonra yaşananlarla ilgili detayları aktaran Saymaz, şu ifadeleri kullandı:

"Belletmen H.A. ifadesinde 2021'in Mayıs ve Ekim aylarında kursta çocuklara ücretsiz ders çalıştırdığını söyledi. M. ve U.'ya tecavüz etmediğini fakat çok kez sürtündüğünü anlattı. Bu anlardan birinde M.'nin video çektiğini belirti. Diğer çocukları 'sevgi amaçlı' öptüğünü ileri sürdü. Üç çocuğa sopayla vurduğunu, birine tokat attığını kaydetti.

H.A. hakkında 12 yaşından küçüklerin nitelikli cinsel istismarı, müstehcen yayınları seyretmeye teşvik, müstehcen yayınlarda çocukları kullanmak, cebir ve hileyle hürriyetinden yoksun kılma, hakaret ve sarkıntılıktan dava açıldı."