Abone Ol

İslamcılar Sümeyye Erdoğan'ın vakfını İslam düşmanı ilan etti

Kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi amaçlı Türkiye'nin 2011 yılında imzaladığı, 2014 yılında ise uygulanmaya başlanan İstanbul Sözleşmesi'ne dönük tartışmalar sürüyor...

İslamcılar Sümeyye Erdoğan'ın vakfını İslam düşmanı ilan etti

Kadın örgütleri sözleşmenin uygulanmadığını ısrarla vurgularken, kimi çevreler ise sözleşme nedeniyle "aile bütünlüğü bozuluyor" iddiasında bulunuyor. Kadın örgütleri, İstanbul Sözleşmesi'ni "toplumsal cinsiyet eşitliği" perspektifine sahip olması nedeniyle önemli buluyor.

Aynı zamanda sözleşmenin sadece aile içinde yaşanan şiddete değil, farklı birliktelikler içerisinde yaşanan şiddete odaklandığını söylüyor.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) de sözleşmeye yönelik toplantılara katılması İslamcı camiadan büyük tepkiler toplamaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı, Selçuk Bayraktar’ın eşi Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın KADEM Başkan Yardımcısı olması, İslamcı camianın tepkisinin dikkat çekici olmasına neden oluyor.

Daha önce Yeni Şafak gazetesi yazarı Yusuf Kaplan, Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar'ı sosyal medyadan etiketleyerek, KADEM üzerinden sert bir dille uyarmıştı.

Yusuf Kaplan’ın ardından sahneye Yeni Akit çıkmış, o da KADEM’i hedef almıştı.

Sonrasında ise, bu kez Hizbullah’ın yayın organı Doğru Haber, KADEM’i ve İstanbul Sözleşmesini hedef aldı. Aynı şekilde Star gazetesi yazarı Sibel Eraslan da, isim vermeden KADEM’e ve İstanbul Sözleşmesini eleştirdi. Yeni Şafak’ın bir diğer yazarı Ergun Yıldırım da sert sözlerle KADEM’i ve İstanbul Sözleşmesini eleştirdi.

Bu eleştirilere şimdi de kadın düşmanı açıklamalarıyla tanınan İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi (İFAM) kurucusu İhsan Şenocak, Hizb-ut Tahrir’in yayın organı Köklü Değişim dergisi ve Işıkçılar Cemaati’nin yayın organı Türkiye gazetesi yazarı Ahmet Şimşirgil’in katılması tartışmayı daha da alevlendirdi.

Köklü Değişim’de yer alan, “KADEM’den İslam modern dünyanın sorunlarına hitap etmiyor” iması başlıklı yazıda, “Rasulullah (s.a.v.) öğretilerini hayata geçiren kadın ve erkek sahabilerin rol model olarak kabul ettiklerini ifade eden KADEM, ‘Fakat bugün yaşadığımız sorunlar küreselleşen modern dünyanın sorunları’ diyerek, İslam’ın çağın sorunlarına çare üretmediği imasında bulundu” ifadelerini kullandı.

Ahmet Şimşirgil de yaptığı son açıklamada Sümeyye Erdoğan’a seslenerek, “Milletin nefretini kazanmak yolunda son sürat ilerleyen bu İstanbul Sözleşmesi’ne karşı net tavrınızı gösteriniz. Bu KADEM’den çıkınız. Yoksa gerçekten Reis’e büyük zarar verdiğinizi ve siz oradasınız diye, Reis’e hürmeten söz söyleyemeyenler olduğunu biliniz” dedi.

İstanbul Sözleşmesine kadın erkek eşitliği getirdiği için karşı çıkan Şenocak ise “Ailenin Avrupa’ya uyum yasaları çıkararak değil, ihyâ eden İslâm’a kayıtsız şartsız ittiba ederek kurtulacağını” belirtti.  İhsan Şenocak, “Aile Bakanlığı'nın İslâm Aile yapısı esas alınarak yeniden yapılandırılması gerektiğini” ifade etti.

(ODATV)