Abone Ol

İran’da Erdoğan ve Putin arasında İdlib atışması

İran'ın başkenti Tahran'da merakla beklenen üçlü zirve bugün başladı. Liderler ikili görüşmelerin ardından bir araya geldi.Üçlü zirvenin son bölümü Erdoğan'la Putin arasında karşılıklı İdlib 'atışmasına' sahne oldu.

İran’da Erdoğan ve Putin arasında İdlib atışması

İran’ın başkenti Tahran’da Suriye zirvesi başladı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin ev sahipliğinde gerçekleşen zirvede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldı.

Ruhani, İdlib’de hiçbir sivile zarar verilmemesi gerektiğini söylerken, “Suriye’de bulunan muhaliflerin kök kazınana kadar mücadele devam edecektir. ABD’nin Suriye’deki varlığı sona ermelidir” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “İdlib’deki son olaylar çok riskli bir noktaya geldi. İdlib’e saldırılar felaketle sonuçlanacaktır. Bir saldırı durumunda milyonlarca insan Türkiye sınırına hareket edecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin alabileceği maksimum mülteci kapasitesine eriştiğini söylerken, İdlib’de tarafların endişelerinin karşılanacağı ortak bir zemin oluşturulması önerisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib’de ateşkes çağrısı yaptı.

Erdoğan, “İdlib’de bombardıman durmalı, siviller zarar görüyor” dedi. Erdoğan, ateşkese ulaşılmasının bir zafer olacağını söyledi.

MASADA İDLİB GERİLİMİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ateşkesin önemli olduğunu söylerken, Rusya Devlet Başkanı Putin ile toplantı sırasında yoğun bir fikir alışverişi yaşandı.

Zirveye ilişkin bildirinin okunmasından önce Erdoğan ısrarla bildiride ateşkes ifadesinin olması gerektiğini vurguladı.

Putin de bunun üzerine “Görüşme masasında teröristler ya da silahlı muhalifler olmadığına göre onlar adına bir karar veremeyiz” yanıtını verdi.

Erdoğan son olarak “Nusra, HTŞ ve diğerlerine silah bırakma çağrısı yapalım” dedi.

Bu açıklamanın ardından söz alan Ruhani, toplantıyı bitirdi.

İşte zirve sonrasında imza atılan ortak bildiri:

İran’da Erdoğan ve Putin arasında İdlib atışması - Resim: 1

İran’da Erdoğan ve Putin arasında İdlib atışması - Resim: 2