Abone Ol

İran Ölüm Fetvası Vermişti: Şeytan Ayetleri Yazarı Salman Rüşdi'ye Bıçaklı Saldırı

Şeytan Ayetleri kitabının yazarı Salman Rüşdi, New York'ta katıldığı bir etkinlikte konuşma yaptığı sırada bıçaklı saldırıya uğradı. New York Valisi Kathy, Rüşdi'nin hayatta olduğunu ve "ihtiyacı olan bakımı aldığını" söyledi. Rüşdi'nin sözcüsü ise Andrew Wylie, yazarın ameliyatta olduğunu açıkladı

İran Ölüm Fetvası Vermişti: Şeytan Ayetleri Yazarı Salman Rüşdi'ye Bıçaklı Saldırı

Dünyada büyük protestolara ve ölüm tehditlerine maruz kalan "Şeytan Ayetleri" kitabının yazarı 75 yaşındaki Rüşdi'nin New York'ta Chautauqua Enstitüsü'nde konuşma yaptığı sırada saldırıya uğradı.

BBC'de yer alan habere göre görgü tanıkları, sahnede koşan ve Rüşdi'yi yumruklayan ya da bıçaklayan bir adam gördüklerini söyledi. Sosyal medyada olaya ait olduğu iddia edilerek yayınlanan bir video, olayın hemen ardından sahneye koşan katılımcıları gösteriyor.

New York Polisi: Bıçakla yaralandı

Chautauqua ilçe şerifinin ofisi daha fazla ayrıntı vermeden "bir bıçaklama olayını doğrulayabiliriz" açıklamasında bulundu.

New York Polisi tarafından yapılan açıklamada Rüşdi'nin yerel saatle 11:00 civarında sahnede uğradığı saldırıda boynundan bıçakla yaralandığını ve hava yoluyla hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Sahnede bulunan ve Rüşdi'nin söyleşi yapacağı kişinin de başından hafif yaralandığı belirtildi. New York Polisi saldırı ile ilgili soruşturmanın devam ettiğini ve failin gözaltına alındığını duyurdu.

New York Valisi: Rüşdi hayatta

New York Valisi Kathy Hochul Rüşdi'nin hayatta olduğunu ve "ihtiyacı olan bakımı aldığını" söyledi. Rüşdi'nin sözcüsü Andrew Wylie, yazarın ameliyatta olduğunu açıkladı ancak başka detay vermedi.

Hint asıllı 75 yaşındaki İngiliz yazar Rüşdi'nin ölüm tehditleri almasına neden olan ve birçok Müslüman tarafından dine hakaret olarak görülen "Şeytan Ayetleri" adlı kitabı İran'da 1988 yılından bu yana yasaklanmış durumda.

Kitabın yayımlanmasından bir yıl sonra İran'ın ruhani lideri Ayetullah Humeyni, Rüşdi'nin ölümünü talep eden bir fetva yayınlamıştı. İran ayrıca, Rüşdi'yi öldürenlere 3 milyon dolardan fazla ödül teklif etmişti. İran daha sonra bu kararı geri çekmiş ve Rüşdi son yıllarda daha rahat bir hayat yaşamaya başlamıştı.