Abone Ol

Instagram fenomeni Doris Hofer'den gençlik ve güzellik sırları

Thesquatgirl adlı Instagram hesabı ile tanınan Doris Hofer fit ve güzel görünmenin püf noktalarını anlattı.

Instagram fenomeninden gençlik ve güzellik sırları

Instagram’da ‘Thesquatgirl’ adıyla pek çok kişinin fenomeni olan 42 yaşındaki 2 çocuk annesi Doris Hofer, gençlik ve güzellik sırlarını anlattığı ‘Hayalindeki Sen’ adlı kitabıyla herkese umut oldu. Fit bir görünümün her yaşta mümkün olduğunu iddia eden Hofer’a göre, 80 yaşında bile genç ve fit bir nine olmak elinizde…

Sözcü'den Nil Soysal, Doris Hofer'la röportaj yaptı. İşte o röportaj:

– Bugün 40'lı yaşları sürüyorsunuz. 20'li yaşlarda da bu kadar fit miydiniz?

20'li yaşlarımda da çok antrenman yapıyor, haftada 3 gün spor salonuna gidiyordum. Fakat bu kadar bilgili ve bilinçli olmadığım için, bu kadar fit de değildim. Şimdi ise antrenmanın altın kurallarını öğrendim ve çok daha az çalışma ile çok daha iyi sonuçlar alabiliyorum. Tabii beslenmemde yaptığım değişiklikler de daha fit olmamda önemli rol oynuyor.

– Türkiye sizi Thesquatgirl adlı Instagram hesabınızla tanıdı. Ama bir de ‘Hayalindeki Sen' isimli bir kitap yazdınız. Herkes hayalindeki fiziğe kavuşabilir mi?

Kesinlikle herkes kavuşabilir. Ama bunu yaparken kendimizi kimse ile kıyaslamamalıyız, kimse kimsenin aynısı olmayı başaramaz. Bir top modelin bacakları bize mükemmel gelebilir belki ama, ona da bizim gülümsememiz çok daha güzel görünebilir. Hepimiz farklıyız ve bu harika. ‘Hayalindeki Sen' kitabım ile 16-40 kilo arasında kilo veren insanlar oldu.

– Peki bu her yaşta mümkün mü?

Benim dedemin 70 yaşındayken bile baklavaları vardı ve annemler de gayet fit. Her yaşta fit olmak yüzde yüz mümkün ve ben de fit bir anneanne olacağım! Siz de eğer isterseniz 80'inde bile genç bir nine olabilirsiniz!

Yeni başlayanlar için öneriler

– Küçük adımlarla büyük farklar yaratabilirsiniz. Ekmeği bırakın.
– Tereyağı bir daha almayın. Onun yerine damla damla zeytinyağı, avokado ve çiğ badem gibi iyi yağlar tüketin.
– Kahve ve çaydaki şekeri sürekli azaltın
– Şekerli gazoz, alkol ya da taze sıkılmış bile olsa meyve sularından uzak durun.
– Ne kadar sebze yiyebilirseniz o kadar iyi, çünkü hem az kalorili hem de çok sağlıklı
– Her gün en az 2 litre su için.
– Spor salonuna gitmenize gerek yok. Evde rahat birkaç egzersiz yaparak da fit olabilirsiniz.

Her şey uykuyla başlıyor

– Fit ve genç görünmek için olmazsa olmaz kural nedir?

Her şey uykuyla başlıyor. Biri istediği kadar sağlıklı beslensin, her gün saatlerce spor yapsın, günde 7 saat uyumazsa tüm uğraşları boşuna. Hava karardığında vücuttaki stres hormonu olan kortizolün üretimi azalır, yerine uyku hormonu melatonin görev alır. Melatonin uykuya geçmeyi sağlayan özelliğinin yanı sıra, başka bir mucizevi etkiye daha sahiptir; kendisi en etkili antioksidandır ve genç kalmamız için önemli bir rol oynar. Melatonin, DNA'nın ve kemiklerin sağlıklı kalmasına yardımcı olduğu gibi, kansızlığı azaltıp savunma hücrelerinin etkinliğini artırır. Bu hücreler bağışıklık sistemimizin en önemli yapıtaşlarıdır. Kansere karşı korur.

– Peki beslenme?

Beslenme çok önemli. Yemek enerjidir. Kötü yemek yerseniz enerjiniz düşer ve vücudunuz hastalanır, sağlıklı yemek yerseniz kendinizi bomba gibi hissedersiniz. Bunların yanında ben ‘güzelliğimi' spora borçluyum. İnsanların bende güzellik olarak algıladığı şey, aslında enerjim…