Abone Ol

İnsanlık suçu: Covid-19 hastası Müslümanları hastaneye almıyorlar

İslam karşıtlığının arttığı Hindistan’da Koronavirüs salgını nedeniyle Müslümanlar açıkça hedef gösterilmeye başlandı.

İnsanlık suçu: Covid-19 hastası Müslümanları hastaneye almıyorlar

Hindistan'da Covid-19 vaka sayısı hızla artarken iktidardaki milliyetçi Hindistan Halk Partisi (BJP) üyeleri, Müslümanları yeni tip Koronavirüs'ü yaymakla suçluyor.

Euronews'in haberine göre, hükûmet, ülkedeki Covid-19 vaka sayısının yüzde 30'unun Tebliğ Cemaati'nin mart ayı başlarında düzenlediği dini bir toplantı ile bağlantılı olduğunu savunuyor.

Bazı hastaneler Müslümanları kabul etmiyor

Ülke genelinde çok sayıda Müslüman kendilerine yönelik düşmanlığın arttığını, eczane ve marketlere kabul edilmediklerini ifade ediyor. Telangana eyaletinde bazı hastanelerin, Müslümanların sağlık kurumuna girişini reddettiği belirtiliyor.

Geçtiğimiz haftalarda Hint basını, Jarkand'da Müslüman hamile bir kadının Covid-19’u yaymakla suçlandığını için hastane personeli tarafından darp edildiğini ve daha sonra bebeğini kaybettiğini aktarmıştı.

Covid-19 pozitif olan Müslümanlar kabul edilmiyor

Öte yandan Uttar Pradesh’in kuzeyindeki Meerut kentinde bir hastane Koronavirüs testi negatif olmayan Müslümanları kabul etmeyeceğini belirten bir reklam yayınladı.

Ancak reklamda Hindulardan kanıt sunmalarının istenmediği söylendi.

Tebliğ Cemaati lideri 'Koronavirüs yayma' suçundan cinayetle yargılanacak

Hindistan'daki İslami Tebliğ Cemaati lideri Muhammet Saad Kandehlevi, Koronavirüs'ün yayılmasına sebep olduğu gerekçesiyle cinayetle yargılanacak.

İlk olarak Koronavirüs nedeniyle ülkede ilan edilen geniş ölçekli toplanma yasağını ihlal etmekle suçlanan Tebliğ Cemaati lideri, mart ayının ortasında düzenlenen toplantılar sebebiyle salgının yayılmasına ve ölümlere sebep olmakla suçlanıyor.

Cemaati lideri Muhammet Saad Kandehlevi, suçlu bulunması halinde 10 yıl hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir.