Abone Ol

İngiltere'de kafalar karıştı: İmza sayısı 2,6 milyonu geçti

Birleşik Krallık'ı AB dışında bırakan tarihi referandumun tekrarı amacıyla başlatılan online dilekçe kampanyasına bir gün içinde katılım çığ gibi büyüdü. Yoğunluk nedeniyle İngiliz parlamentosunun dilekçe sayfası sık sık hizmet dışı kaldı.

İngiltere'de kafalar karıştı: İmza sayısı 2,6 milyonu geçti

İngiltere'de birçok kişi AB referandumu nedeniyle pişman! Referandumunun yinelenmesi için başlatılan kampanyaya katılım 2.6 milyonu geçti.

Parlamento internet sitesindeki dilekçe bölümü, ikinci bir AB referandumu yapılması için başlatılan imza kampanyasıyla sarsıldı. İlk birkaç saat içinde 140 bin imza toplayan kampanya, parlamento sitesinin bugüne dek gördüğü en büyük eş zamanlı ziyaretçiyi çekti.


Parlamentodan yapılan açıklamada, "Tek bir dilekçeye yönelik istisnai yoğunluktaki eş zamanlı talep nedeniyle internet sitesi geçici olarak hizmet dışı kaldı" ifadesine yer verildi.

Bir süre sonra yeniden hizmete giren sitede, ikinci bir AB referandumu için başlatılan kampanyada imza sayısı haberin yazıldığı saatte 1 milyon 683 bine ulaştı. Daha sonra bu rakam hızla yükselmeye devam etti ve TSİ gece yarısından sonra 2.6 milyonu geçerek bir rekora imza attı.

Avam Kamarası'nda tartışılacak

Sitenin hizmet dışı kalmasına yol açan dilekçede, "Burada imzası bulunan bizler majestelerinin hükümetini, yüzde 75’in altında bir katılımın olduğu referandumda ayrılma veya kalma oylarının oranının yüzde 60’ın altında kalması halinde, yeni bir referandum yapılmasını öngören bir kural getirmeye çağırıyoruz" ifadeleri yer alıyor.

İngiliz parlamentosunun internet sitesindeki herhangi bir dilekçe 100 binin üzerinde imza topladığında, parlamentonun alt kanadı Avam Kamarasında tartışılabiliyor.

Dilekçe Komitesi’nin 100 binin üzerinde imza toplayan dilekçeleri 28  Haziran’da yapılacak bir sonraki toplantısında ele alması bekleniyor.