Abone Ol

Muharrem İnce: O generali ben iftara çağırsam gelemezdi

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin, Star Tv'de 'Seçim Özel' programında gündeme ilişkin soruları yanıtlarken yaptığı açıklamalar dikkat çekti.

İnce: O generali ben iftara çağırsam gelemezdi

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce , Star Haber Genel Yayın Yönetmeni Nazlı Çelik'in sunduğu ' seçim Özel' programının konuğu oluyor. İnce'nin gündeme ilişkin açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Dün İstanbul'daydık. 5  ilçede büyük miting yaptık. Akşam bazı büyükelçilerle buluştuk. Beni tanımak istiyorlar. Ne düşünüyorsunuz? AB, NATO, S-400 hakkında fikirlerimi merak ediyorlar. Nasıl bir cumhurbaşkanı olacağımı merak ediyorlar.

Kars'ta mükemmel mitingler oldu. Karslı kardeşlerime de Van'lı kardeşlerime de çok teşekkürederiö

Ben Meclis'te 340 sandalye hedefimiz var.

APOLET AÇIKLAMASI

Ben sayın generalin iftara katılmasında hiçbir şey görmüyorum. Meydanlarda TİKA'yı kapatacağım söyleniyor. Ben ağzıma böyle bir şey almadım. Generalin beni eleştirirken alkışlamasına ben kızıyorum. Bu siyasi birg mesajdır. Ben davet etsem korkar gelemez. İftara ister katılsın ister katılmasın bu benim umrumda değil. Subaylar ordu personelleri siyasete katılamazlar. Balkan Savaşını hatırlayalım. Benim eleştirildiğim yerde general alkış tutamaz. Sözümün arkasındayım cumhurbaşkanı olduğumda emekliye sevk edicem.

Apolet tartışmasında Soylu'nun açıklamalarına ilişkin konuşan İnce, "Soylu'nun Bafra'da Erdoğan'a ne söylediğine bakarsınız. Kalitesini anlarsınız. Benim ne FETÖ'YLE, NE pkk'yle işim olmaz. FETÖ'cü PKK'lı arıyorlarsa kendi içlerine baksınlar. Fetullah Gülen için bize haykırışlarını hatırlasınlar. Ben baştan söyledim. O komutan Afrin'de görev yapmış, kahramanlık yapmış olabilir. Ama siyasete bulaşamaz. "

İmam Hatip Liseleri

"Şu anda 1.5 milyon imam hatipli çocuğumuz üzerinde çalışma yaptırıyorum. Bu çocuklarımız işsiz. İmam hatipliler de bu milletin evladıdır. İş artık o kadar terbiye sınırını aştı ki. Oğlumun düğününde zeybek oynamışım. Bunu alıp camiye montajlamışlar. Ben bunlara acıyorum."

FETÖ İDDİASI

ABD'liler aramadı da acaba işlettiler mi dedi. Sayın Erdoğan sen benim telefonumu mu dinliyorsun. Alışıksındır sen telefon dinlemeye. Beni arayan kişi görüşmede olan kişi. Beni arayan Amerikalıların kim olduğunu söyleyemem. Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ismini açıklarım. O zaman onun başına bişe gelmez çünkü. Nasuhi Güngör'ün kitabında da görüştükleri yazıyor. Bu adam kendini yalanladı. İt izi at izine karıştı. Devlet çöktü. Bu böyle sürmez. Valilerin generallerin yaptıklarına bak. Valiler oy topluyorlar şu an.

Erdoğan açıklamalar yapıyor. Annemin bu konudan rahatsız olduğunu nereden biliyor. Yalancının dik alası. Annemle bir tanışıklığınız mı var? Tek ortak yanınız Rizeli olmak.

"ÜLKEDE ADİL YARGILAMA YOK"

ABD, AB ya da başka ülkeler bizim yargımıza laf ediyor. Bizde adil yargılama yok. Haklılar ben ülkemizde adil yargılamaya inanmıyorum. Neden ABD'ye ya da Almanya'ya bu fırsatı veriyorsunuz. Bizim önce 80 milyonu ikna etmemiz lazım. Bizim kendi yargımıza güvenmemiz lazım. Erdoğan istediği kişiyi hapise atıyor, istediğini çıkarıyor. Bakın Deniz Yücel...

Cumhurbaşkanını da yargılayabilecek bir yargı sistemi lazım. Erdoğan'la benim farkım o FETÖ'nün ayağına gitti, ben ayağıma getirteceğim.

ERDOĞAN'I HARCAYACAĞIZ

Sayın Kılıçdaroğlu'nun yaptığı çok önemli bir iştir. Eli vicdana koyup karşına 2 kez aday çıkan birini cumhurbaşkanı adayı yapmak kolay iş değildir. Oyüzden bizim Kılıçdaroğlu'yla aramızda harcama falan yok. Biz Erdoğan'ı harcayacağız.

Yalova seçimlerinde 48 saat sandalye üzerinde bekledim daha önce. Yine bekleyeceğim. Oylarımıza sahip çıkacağız, çaldırmayacağız.

Ben traktöre ilk kez 11 yaşında bildim. Ben onun toz içinde olduğunu bile bile bindim. Ne o traktörü planladım ben, gördüm durdurdum bindim. Gazeteciler arkadaşlar toz içinde kaldıklarından yakındılar. Ben bile bile bindim.

Eyüp Sultan'a gittik. Orada bir gazeteci arkadaş dediki: seçim dönemlerinde buraya Erdoğan gelir. Bu nasıl Erdoğan'la özdeşleşebilir. Orası mübarek bir yerdir. Orası hepimize ait bir yer. Herkes gidebilir.Hatırladığım 50 kere ben oraya gittim, 50 kere namaz kıldım. Ben ilk kez 11 yaşında anneannemle birlikte gittim Eyüp Sultan'a, anam adak adamıştı.

Eşim mitinglerimin yarısına geliyor. Yarısına gelemiyor işleri halletmesi gerekiyor. Geçen buzdolabına baktık, eksikler var. Boşlukta hemen eşimle markete gittik.

Mesela Boçka'da 30 sene evvelki öğrencimi gördüm. Seslendim ona. Ben olduğu gibi aktarıyorum. Bozuk da atıyorum. Saklım gizlim yok. Türkiye farklı bir cumhurbaşkanı ile karşılaşacak.

Kendimi asla Erdoğan'a benzetmem.Erdoğan ayrı. O 16 yıldır ülkeyi yönetiyor. O muhalefet değil. Bahar geldiğinde değişiklik gemizlik yaparsınız ya evde Türkiye'nin de buna ihtiyacı var. Huzur yok ülkede. Herkesler kavga eden tartışan huzursuz bir cumhurbaşkanı var.

En büyük zenginlik huzur.15 ile289 yaş arasında 5 milyon gencimizin kaydı yok. Bu çocuklar hiçbir yerde değil. Gençlerin bu hali benim içimi acıtıyor. 15 yaş düzeyindeki öğrencilerde 5 öğrenciden 1'i mutsuz.

Sayın Erdoğan ile Muharrem İnce 'nin seçilmesi mi daaha önemli yoksa çocukların sınava girmesi mi daha önemli. LGS 22 Haziran2da açıklanacaktı. Şimdi 26 Haziran'a aldılar. 1 miklyondan fazla öğrenci boşta kalacakç Nitelikli okul var niteliksiz okul var. Sen bu farkı kaldırmadan olmaz. Sen nostaljik açıklamalarla sınav kaldırırsan olmaz.

2. TUR AÇIKLAMASI

Ben 1. turda kazanacağıma inanıyorum Eğer ki 2. tura kalırsak beni diğer arkadaşların da desteklemesini beklerim. Ben o bana verir, bana vermez tartışmasına girmek istemiyorum. Erdoğan benimle baş başa kalmak istemez bir kere. Ama ben bu tartışmaların içine girmeyeceğim. Muhaleffetteki arkadaşlarımla hiçbir polemiğe girmeden bu işi yürütmek istiyoruz.

Biz Kızılay mıyız? Hayır kurumu muyuz biz. Bir parti el altından HDP'ye oy ver der mi? Hiçbir parti bunu yapmaz. Bunu konuşan insanlar siyaset bilmezler. Kılıçdaroğlu HDP barajı geçmeli demiş olabilir. Gönül arzu eder barajı geçen parti sayısı 9-10 olsun. Kılıçdaroğlu bunu istese de yapamaz. Bunu dileğini söylemek ayrıdır, uygulamaya geçirmek ayrıdır. Hiçbir parti yöneticisi bunu söyleyemez. Örgütleri dağıtır çünkü. Bu iddiayı ortaya atan kişiler siyaset bilmez.

Bugün Van'a Kars'a gittim. Seçmenler bana bozkurt işareti yapıyor. Oyum partime, cumhurbaşkanlığımda sana vereceğim diyor.

3B ile çözeceğim. Barışacağız, Bölüşeceğiz, Birleşeceğiz. Muhattap TBMM'dir. Ne Kandil'dir ne de Oslo'dur. TBMM'de seçilen partilerde eşit Komisyon kuracağız. TRT yasa gereği ban 10 dakika gel konuş diyorlar. Ne konuşacağım sen çıkar Erdoğan'ı konuştur. Sayılı günün kaldı zaten.

OHAL KALKACAK

Yürütmenin başında cumhurbaşkanı olacak. Yapamayacağımız bir şeyi vaad etmeyeceğiz. 48 saat içinde OHAL kalkacak. İlk işim Ekonomik Kurulu toplayacağım .Bir ekonomi değerlendirmesi yapacağız. Önceliğimiz ekonomi. Enflasyon son 15 yılın en yükseği. Mehmet Şimşek tweetini de İngilizce attı. Gelişmekte olan ülkelerde ortalama enflasyon 5.85. Onlar nerede biz neredeyiz.

Öncelikle MB Başkanı'nı hiçbir şekilde CHP Genel Merkezi'ne çağırmayacağım.
Ziraat kredilerin büyük kısmını çiftçiye verecek, Halk Bankası yurttaşa verecek. Asla sabit kur gibi hayalciliğe girmeyeceğiz.

DOLAR DÜŞECEK

Ben gelirsem dolar düşecek. Çünkü güven gelecek. Benim insanım hakettiği için yargı düzelecek, güven gelecek. Dün akşam da elçilere dedim size borcumuzu ödeyeceğiz. He bir daha da alırsak onu toprağa gömmeyeceğim. Batı'nın bizden 450 milyar dolar alacağı var. 15 yılda 865 miyar dolar vergi toplanmış. 60 milyar dolar özelleştirme var. 300 milyar dolar da borç var. Bunun karşılığında ne yaptılar. Köprü yaptılar onun değeri de 160 miklyar dolar. Çalındı bu paralar. Biz bunu bulacağız. En önemli şey tasarruf saraydı korumaydı biz bunlardan başlayacağız.