MedyaFaresi MedyaFaresi

İki devlet bankası Erdoğan'ın sözünü dinlemedi

İki devlet bankası Erdoğan'ın faiz indirimi çağrısını dinlemedi ve faiz artırımına gitti.

Eklenme: 01 Kasım 2017 22:01 - Güncelleme: 01 Kasım 2017 22:21

Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın bankalara faiz indirimi çağrısı yapmasına rağmen devlet bankaları olan Ziraat ve Vakıf Bankası’nın faizi arttırdığını yazdı.

İşte Dilek Güngör'ün Erdoğan'la ilgili o yazısı:

“Önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ardından Başbakan Binali Yıldırım bankalara faiz indirimi çağrısı yaptı. Yetmedi 52 banka Külliye'ye çağrıldı. Beştepe'deki zirvede bankaların hükümete destek sözü verdiği gündeme geldi. Hepimiz bugün yarın kamu bankaları öncülüğünde faiz indirimi furyası başlayacağını beklerken ne oldu biliyor musunuz?

Çaktırmadan yarım puanlık bindirim geliverdi.

İki gündür memleketin çeşitli illerindeki işadamlarından telefon alıyorum. Ziraat ve Vakıfbank'ın faizleri artırdığını iddia ediyorlar. Dedikleri şu; "Kredi alacaktım faizi yüzde 15'ten 15.50'ye çıkarmışlar."

"Bu konjonktürde yapamazlar, hükümet onlardan indirimde öncülük bekliyor" diye ağzımda geveledikten sonra teyit amaçlı birkaç bankayı arıyorum. Hakkaten de doğru...

Bazı firmaların reytinglerinin kötü olduğunu o nedenle faizi artırdıklarını bahane ediyorlar.

Kaynak maliyetleri artmış olabilir buna diyecek lafım yok. Ama böyle bir dönemde faizi indirmek yerine artırmak kötü bir sürpriz değil mi?”