Abone Ol

Hollanda 12 Ülkeyi Yüksek Riskli Bölge İlan Etti

Hollanda hükümeti, hızla artan corona virüsü enfeksiyonları nedeniyle Türkiye de dahil, Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan 12 ülkeyi, 'yüksek riskli bölge' ilan etti.

Hollanda 12 Ülkeyi Yüksek Riskli Bölge İlan Etti

Salı gününden itibaren Türkiye ve diğer 11 ülkeden Hollanda’ya gelen kişilere uygulanan seyahat kuralları sıkılaştırılacak. Yeni kurallara göre bütün yolculardan negatif test sonucu istenecek ve 3’üncü doz takviye aşısı yaptırmayanlar zorunlu karantinaya tabi tutulacak.

Hollanda hükümetinin aldığı karar Salı gününden itibaren Türkiye’nin yanı sıra, Arnavutluk, Bolivya, Bosna-Hersek, Kosta Rika, Guyana, Lübnan, Kuzey Makedonya, Panama, Sırbistan, Surinam ve Tunus'tan gelen yolcular için geçerli olacak.

Bu ülkelerden gelen ve destekleyici corona aşısı yaptırmamış olan 13 yaşından büyük kişilere, 10 günlük zorunlu ev karantinası uygulanacak.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı’na göre, seyahat kuralları, Türkiye ve diğer 11 ülkede corona virüsü enfeksiyonlarının hızla artması nedeniyle yeniden sıkılaştırıldı.

Sadece Hollanda’ya gelişten en az 7 gün önce destekleyici aşı yaptırmış olan yolcular, zorunlu karantina uygulamasından muaf olacak.

Ancak, aşıları tamamlanmış dahi olsa, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 12 ülkeden gelen tüm yolcuların, yola çıkmadan önceki 48 saat içinde yapılmış bir negatif PCR testi ya da son 24 saat içerisinde yapılmış bir negatif hızlı test sonucu göstermeleri gerekecek.

Sözcü