Abone Ol

Hocadan fetva, kocadan izin, al sana tesettür estetik!

Ayşe Arman karşı mahalle kadınlarını keşfe devam ediyor. İşte, Botokstan liposuctiona, göğüslerden burun estetiğine kadar örtülü bayanların estetik merakı...

Hocadan fetva, kocadan izin, al sana tesettür estetik!

Evet tesettürlü... Ama o da kadın... Bizden bir farkı yok, yaşı ilerlediğinde, o da evliliği çatırdar, kocası ondan kaçar, bir başkasına gider diye korkuyor...

Tesettürlü Ayşe Arman fotoğrafları için tıklayın

Elinde tutabilmek için güzelleşmeye çalışıyor... Ama önce gidip Hoca'dan fetvayı almak zorunda... Alır almaz doğru estetik cerraha... Göğüslerini yaptırıyor. Silikon taktırıyor. Karnındaki yağları aldırıyor. Liposuction derdine düşüyor. Peki bunu yaptıracak doktoru nereden buluyor? Özel hastanelerde çalışan kadın estetik cerrah pek fazla olmadığı için, internete girip araştırdığınızda, karşınıza o çıkıyor. Bir de fısıltı gazetesinde sürekli ondan söz ediyor: Op. Dr. Eser Aydoğdu...

*

Hasta profiliniz nedir?

- Benim tesettürlü hastam çoğunlukta. Yüzde 90'ı İslami kesimden.

Bunun özel sebebi var mı?

- Hayır. Aklıma bile gelmezdi. Kendiliğinden oldu. Özel hastanelerde çalışan, kadın estetik cerrah pek yok. Var da, bir elin parmaklarını geçmiyor. İnternete girince, karşılarına ben çıkıyorum. 4 yıldır özelde çalışıyorum, ondan önce devletteydim. O zaman da tesettürlü hastam vardı. Arttı, arttı, şimdi artık tesettürlülerin estetikçisi oldum. Ama "Eşim kıskanç, ameliyatımı kadın doktor yapsın istiyor!" diyen başı açık hastalarım da var. İnsanlar estetik operasyonları keyfi operasyonlar olarak düşünüyor, sağlık problemlerinde hekimin cinsiyeti önemsenmiyor ama bunda önemseniyor. Eşlerinin göğüslerinin, karınlarının erkek doktor tarafından muayene edilmesini bile istemeyen kocalar var. Onlar da buluyor beni.

Sizin de bundan bir şikayetiniz yok...

- Hayır efendim, neden olsun? Altunizade'de daha varlıklı bir kesime hitap ediyordum. Şimdi hem Cadde'de hem Pendik'te kliniğim var, İslami kesimden herkese hizmet veriyorum. Kredi kartına taksit yaptırıp böldüren de var, banka kredisi çekip gelen de...

Ben yanlış anlamıyorum değil mi, siz tesettürlülerden söz ediyorsunuz!

- Elbette. Bu işin dini, dili, ırkı yok ki. Bugüne kadar yüzlercesini ameliyat ettim. Çoğu evli. Ev hanımı. İstisnasız hepsi çok iyi internet kullanıcısı. Benimle ilgili bilgi toplamış oluyorlar. Her şeyi bilerek geliyorlar. O kadar ki bazen hastalarımın bilgisine yetişemiyorum. "Böyle böyle bir teknik duyduk, o çıkmış, bu çıkmış" diyorlar.

Yalnız mı geliyorlar?

- Hayır, genellikle eşleriyle. Önce bir telefon konuşması yapıyoruz. Hemen söylüyor zaten, "Ben kapalıyım... Tesettürlüyüm..." Sonra eşiyle geleceğini belirtiyor. "Tabii buyrun" diyorum. Tabii beni tercih etmelerinin bir başka sebebi de, benim ekibimin tamamı kadın. Anestezist kadın, ameliyat hemşireleri, tüm ameliyat personeli... Herkes kadın. Ameliyathanede hiç erkek yok...

Nasıl yani?

- E o şartla geliyor. Hatta, göğüs ameliyatlarında, ultrasonu çeken radyoloji doktorunun da kadın olmasını istiyorlar.

Şaka mı?

- Yooo. Radyolog da, anestezi uzmanı da, hemşireler de, ameliyat personeli de, hani hastayı sedyeye koyup indirenler vardır ya... Hepsi kadın olsun istiyorlar. Ben de bu hizmeti onlara sunuyorum. Zaten ameliyathaneye girdiğinde hasta uyanık halde oluyor, hepimizi görüyor...

Koca?

- O daha önce ekiple tanışmış oluyor. Zaten o yüzden arayıp, beni buluyorlar. "Araştırdık, duyduk, siz böyle bir imkan sağlıyormuşsunuz" diyorlar.

HOCADAN FETVA ALIP GELİYORLAR, EN ÇOK DA GÖĞÜS OPERASYONU YAPTIRIYORLAR

Nasıl bir ruh haliyle geliyorlar?

- Dini açıklamalar yapanlar oluyor. Ama kendi içinde bu işi çözüp, bana direkt ameliyata gelenler de.

Kaş aldırmayı bile dinen uygun bulmayan tesettürlüler var...

- Evet ama kendi aralarında ayrılıyorlar. Homojen değiller. Bana gelenler estetik operasyonlara sıcak bakıyorlar. Bir kısmı bunu bir sağlık problemi olarak değerlendiriyor. Gerçekten de bir kadının göğüslerinin büyük olması, boynunda ağrı yapabiliyor, bel ağrısına yol açabiliyor. Küçültmek istiyor, dikleştirmek istiyor. Bir kısmı "Bunu yaptırmazsam yuvam yıkılacak!" diyor.

Nasıl yani?

- "Kocam başka kadına gidecek!" diyor. Hocaları da, aile kurumuna bir zarar gelmesini istemediği için fetva veriyor. "Dinen bu operasyonu olmanda bir sakınca yoktur" demiş mesela, "Günah değilmiş" diye iç huzuruyla geliyor.

En çok hangi operasyon için size geliyorlar?

- Göğüs estetiği, küçültme, dikleştirme ya da silikon takıp büyütme. Ve karın yağlarını aldırma, yani liposuction...

Çekingen mi davranıyorlar?

-  Başta evet. Nasıl karşılanacaklarını tam bilmiyorlar. Ama sonra beni tanıyınca, rahatlıyorlar. Benden tam gizlilik istiyorlar. "Elbette" diyorum, böyle bir protokolümüz var her hastamla. "Ameliyat öncesi çekilen fotoğraflar var, kimseye göstermeyeceksiniz değil mi?" diyorlar, "Bilgi vermeyin, ismimizi vermeyin." Garanti istiyorlar. Memnun kalırlarsa, akrabalarına söylüyorlar, kardeşler, kuzenler. Birden bütün ailenin estetik cerrahı oluyorsunuz. Hatta, bir kısmının kocalarına saç ekiyorum. Diğer uzmanlık alanım da saç ekimi...


Örtünün altında dökülen saç nasıl kurtulur?

"Örtünün altında kalan saçın yoğunluğu azalıyor ve dökülüyor" deniyor. Doğru mu?

- Evet doğru. Pek çok hastam var bana bu sorunla gelen. Bu konuda bilimsel bir çalışma yok ama başörtülü hastalarımın kendileri söylüyor. "Saçlarım örtünün altında uzun saatler havasız kaldığı için böyle bir problem yaşıyorum. Ne önerirsiniz" diyorlar.

Nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz?

- Saç mezoterapisi yapıyorum. Ağız yoluyla alınan bir ilaç var, ondan veriyoruz, bir de saç köklerine bir ilaç enjekte ediyoruz. Saçın dökülmesini azaltıyor ama tabii yeni saç çıkarmıyor.

Peki ya saç ekimi?

- Kadınlarda aşırı saç dökülmesi yoksa, saç ekimine gitmiyoruz.

Kadınlar ve erkekler için uygulanan yöntemler farklı mı?

- Evet. Saç, genelde stres, çevre kirliliği, beslenme problemleri ya da genetik sebepler yüzünden dökülüyor. Bir de tabii böyle uzun süre havasız kalırsa. Saç ekebilmeniz için de, o bölgenin neredeyse tamamının dökülmesi gerekiyor. Kadınlarda kanser türü bir hastalık söz konusu değilse, böyle bir dökülme olmuyor. O yüzden daha çok erkeklerin başvurduğu bir yöntem.

"Cırt" diye yapılan bir şey mi? Yoksa meşakkatli mi?

- Eskiden daha zordu. Dikişi, kesimi filan vardı. Şimdi, tek tek enseden saçlar alınıyor, saç olmayan bölgeye ekiliyor. Tohum ekimi gibi, ağacın büyümesi gibi.

Peki saçı aldığınız bölgeye ne oluyor, orası kelleşmiyor mu?

- Yok hayır. 8 saçtan birini alıyoruz. Kural şu: Saçı, iki kulak arasındaki bölgeden alacaksın. Orası genetik olarak dökülmemeye kodlu bir bölge. Dolayısıyla, oradan alıp tepeye ektiğinizde saç artık dökülmüyor...

BOTOKSLARINA ÇOK SADIKLAR, 6 AYDA BİR MUTLAKA GELİYORLAR

Peki ya botoks? Botoks ne kadar yaygın İslami kesimde?

- Çok yaygın. Tahmin edemeyeceğiniz kadar tesettürlü hastam var. İnanılmaz kendilerine bakıyorlar. 6 aydır botoksun zamanı, bitince, hiç ihmal etmiyorlar, hemen geliyorlar. Ama kimseye söylemiyorlar. Özellikle kaş arasındaki kaş çatma çizgilerinden kurtulmak istiyorlar. O çizgi sert bir ifadeye yol açıyor, kimse sert görünmek istemiyor. Eşleri de, göz kenarlarındaki kaz ayaklarından kurtulmak için geliyor.

KREDİ KARTINA TAKSİTLE GÖĞÜS DİKLEŞTİRENLER VAR

Estetik cerrahi, artık bu çağın bir gerçeği. Eskiden bir lükstü. Sadece medyatik ve varlıklı insanlar yaptırabilirdi. Şimdi öyle değil. Neredeyse bir ihtiyaç. İnsanlar bir yerleri deforme olduğunda, mutsuz olmak yerine, o deformasyonu düzeltme yoluna gidiyorlar. Kredi kartına taksit yaptırarak, göğüslerini dikleştirenler bile var...

ÇARŞAFLI HASTAM DA OLDU LIPOSUCTION YAPTIRDI

Çarşaflı hastanız oldu mu?

- O da oldu. Ama başörtülülere göre daha az. Onlara liposuction yaptım.

Peki ameliyathanenin içindesiniz ve herkes kadın, bir anlığına bile olsa, bunun size tuhaf geldiği olmuyor mu?

- Niye gelsin? Bizim yaptığımız şeyler erkek gücü gerektiren şeyler değil. Ben yadırgamıyorum. Hasta bir para ödüyor ve bir hizmet satın alıyor. Böyle de bir talebi var. Niye yerine getirmeyelim? Bana bir tek pazar gününün boş olduğunu, kendisini o gün ameliyat edip edemeyeceğimi soran hastalarım oluyor, bu durumla, "Beni ameliyat eden herkesin kadın olmasını istiyorum. Mümkün mü?" demek arasında ne fark var?

Uyandıklarında ne oluyor?

- Yine sadece kadınları görüyorlar!

BURNUNU DÜZELTTİK, EVLENDİ

Her şey iyi hoş da, siz bir hekim olanak "estetik çılgınlığı"na ne diyorsunuz?

- Elbette bunun bir ölçüsü olmalı, diyorum. Ameliyat sayıları abartılınca, böyle bir durumla karşı karşıya kalıyoruz. Önce burun, sonra göz kapakları, sonra kaş, karındaki yağlar, göğüsler... Ben tabii daha masum bir şeyden söz ediyorum. Burnu çirkin diye evlenemediğini düşünen bir hastam olmuştu. Burnunu düzelttik, evlendi. Sorun, burnu muydu? Değil ama kendine güveni geldi. Saçı gür değil diye iş bulamadığını, eğer saçını gürleştirirsem bütün problemlerinin sona ereceğini düşünenler de var. İstediklerini yapınca, bir bakıyorsunuz yürüyüşü değişmiş, kendine güveni gelmiş. E fena mı?

Bu arada konumuzla alakası yok ama... Erkek, dokununca silikonlu göğüsle silikonlu olmayan göğüs arasındaki farkı anlar mı?

- Eğer ameliyat komplikasyonsuz olmuşsa, mümkün değil anlamaz! Ama hep anladıklarını söylerler!

İlginç tesettürlü estetik vakaları

Karı koca aralarında "Küçük mü olsun, büyük mü" diye tartışıyorlar. Bazen koca büyük göğüs istiyor, eşi küçük. Bazen de tersi. Ama tabii, sonuçta hastamın göğüslerinin nasıl olacağına ben karar veriyorum. "Vücudunuz bu, kas ölçünüz bu. Her vücudun bir oluru var, sizin göğüslerinizin böyle olması lazım" diyorum.

Liposuction'dan sonra bazı hastalar yağlarını görmek istiyor. "Ne kadar çıktı? Görmemiz mümkün mü?" "Tabii" diyorum. Tesettürlü bir hastamın kocası, karısının karnından çıkan yağları görmek istedi. Gösterdim, bayıldı.

Bir dönem 10 kilo almıştım. Tiroit hormonuyla ilgili bir sorunum vardı. Tesettürlü bir hastam liposuction için geldi. Çıkarken sekreterime, "Doktorun hayrı olsa, kendisine olurdu!" demiş. Beni görmeye gelen her hasta, "Vücudunuza bakabilir miyim?" diyor. Ya da burnuma bakıyor. "Bundan istiyorum." "O benim doğal burnum!" diyorum. Merak ediyorum, erkek estetik cerrahlara da böyle yapıyorlar mı?

29 yaşlarında bir hastam elinde bir fotoğrafla geldi, "Şu burundan yaptırmak istiyorum" dedi. "Kimin burnu o?" dedim. Zannettim ki bir meşhurun filan. "Sevgilimin eski sevgilisinin" dedi. "Onu daha çok seviyordu, kesin burnu yüzünden!" Kız takmış kafaya. "Böyle bir şey mümkün değil" dedim. "Ben bu burnu yapacak bir estetik cerrah bulurum, sen merak etme!" dedi ve gitti.