Abone Ol

Zarrab'ın FETÖ'cü polis tanığı gizli belgeleri böyle kaçırmış

Hüseyin Korkmaz, FETÖ’nün “en önemli” polislerinden biriydi. 17 Aralık soruşturmasında aktif rol oynamıştı. Soruşturmaya dair yazdıkları fezlekede Erdoğan için kullandığı “Dönemin Başbakanı” ifadesi çok konuşulmuştu...

Zarrab'ın FETÖ'cü polis tanığı gizli belgeleri böyle kaçırmış

ABD'de devam eden Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın sanık, Reza Zarrab'ın da savcıyla anlaşmasının ardından tanık olduğu davaya, dün skandal bir isim tanıklık yaptı.

17-25 Aralık dosyalarında görev alan ve FETÖ'cü olduğu gerekçesiyle polislikten atılan Hüseyin Korkmaz, dün verdiği ifadede 17 Aralık soruşturmasının 1 numaralı isminin Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi.

ABD'deki davada böyle bir ismin tanık yapılması Türkiye'den tepki çekti.

KİM BU HÜSEYİN KORKMAZ

Hüseyin Korkmaz, FETÖ’nün “en önemli” polislerinden biriydi. 17 Aralık soruşturmasında aktif rol oynamıştı. Soruşturmaya dair yazdıkları fezlekede Erdoğan için kullandığı “Dönemin Başbakanı” ifadesi çok konuşulmuştu.

17 Aralık soruşturmasını yürüten eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı, operasyondan sonra görevden alındı. Saygılı’nın görevden alınmasının ardından FETÖ’cü polisler, Emniyet’ten çantalarla belge çıkardılar.

TÜRKİYE’DE: GÖREV ALMADIM ABD’DE: EKİPTEYDİM

Savcılığın yürüttüğü soruşturmada yer alan bilgiye göre, bazı evraklar Emniyet’te imha edildi. Belgeleri imha edenler arasında ABD’deki davada tanık olarak dinlenen Hüseyin Korkmaz da vardı.

FETÖ’cü Korkmaz “25 Aralık kumpası” soruşturması kapsamında tutuklandı. Tutuklanmasından 17 ay sonra tahliye oldu. Korkmaz, tahliye olduktan sonra cezaevi önünde yaptığı açıklamada "Hiç görev almadım. Hiç alakamın, bilgimin bile olmadığı, herkes gibi medyadan 25 Aralık tarihinde öğrendiğim bir dosyayla ilgili tam 17 ay 10 gündür tutukluydum” demişti.

“25 Aralık kumpası” soruşturmasında, 17 Aralık operasyonunu yapan savcı Celal Kara'nın, 13 Aralık 2013'de saat 20:52:18'de şubeye geldiği, 3 saat 24 dakika boyunca 17 Aralık operasyonunun polis ayağında yer alan Mehmet Akif Üner, Mehmet Fatih Yiğit ve Hüseyin Korkmaz'la görüştüğü, kamera kayıtlarından tespit edilmişti.

Buna rağmen Türkiye’de “Soruşturmada yer almadım” diyen Korkmaz’ın ABD’deki davada “Soruşturmayı yürüten ekipteydim” demesi de dikkat çekti.