Abone Ol

Sedef Kabaş Kimdir? Sedef Kabaş Neden Tutuklandı?

Gazeteci Sedef Kabaş, çıkarıldığı Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince “Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan tutuklandı. Herkes Sedef Kabaş'ın kim olduğunu merak etti, Sedef Kabaş en çok araması yapılan isimler arasına girdi.

Sedef Kabaş Kimdir? Sedef Kabaş Neden Tutuklandı?

SEDEF KABAŞ KİMDİR

Cumurbaşkanına hakaretten tutuklanan Sedef Kabaş, 1970 yılında Londra'da dünyaya geldi.

Sedef Kabaş Özel Dost Lisesi ve 1992 yılında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu.

Fulbright Bursu ile okuduğu Boston Üniversitesinde Televizyon Haberciliği üzerine yüksek lisans yaptı.

Atlanta CNN International'da çalışan ilk Türk gazeteci olan Sedef Kabaş, NTV, ATV, TV 8, SKY Türk gibi çeşitli TV kanallarında programlar hazırladı.

Marmara Üniversitesinden iletişim doktorasını aldı. "Almanya'da Türk Döneri" haberi ile 1998 CNN World Report/ En İyi Ekonomi Haberi Ödülü'nü kazandı.

Power FM radyosunun kurucu ekibinde yer aldı ve haber bültenlerini hazırlayıp sundu. 2007 yılında Sedef Kabaş Eğitim, Koçluk, Danışmanlık şirketini kurdu.

90'larda sunduğu Portreler programına: Cem Karaca, Ahmet Kaya, Recep Yazıcıoğlu, Gazanfer Özcan, Cüneyt Arkın, Tarkan, Sakıp Sabancı, Hulki Aktunç, Üzeyir Garih, Hayrettin Karaca, Avni Arbaş, Mümtaz Soysal ve Uğur Dündar gibi birçok farklı alanda ünlü konuklar ağırladı.odatv

TRT 2'de Medya Medya isimli programı hazırlayıp sundu.

Bir süre uzak kaldığı televizyonlara Halk TV ve Tele 1 kanallarındaki çeşitli programlarda yorumculuk yaparak döndü.

Son olarak ise Youtube'da açtığı kişisel kanalında gündeme ilişkin yayınlar yapıyordu.

GEÇEN SENE BABASINI KAYBETTİ

Sedef Kabaş, 14 Mayıs 2021 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla babası Mehmet Kabaş'ın hayatını kaybettiğini duyurdu.

Sedef Kabaş, "Babamı kaybettik... Mehmet Kabaş; koca yürekli adam; duayen sanatçı; olağanüstü hoca... Canımın içi, ışıklar içinde uyu..." ifadelerini kullandı.

2005'TE DE KARDEŞİNİ KAYBETTİ

Sedef Kabaş, 2005 yılında 27 yaşındaki erkek kardeşi Yunus Kabaş’ı trafik kazasında kaybetmişti.

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim ve Görsel Tasarım hazırlık sınıfı öğrencisi Yunus Kabaş, bir davetten dönerken Arnavutköy’de aracıyla seyir halindeyken sert virajı alamamıştı. Kontrolden çıkan araba, karşı duvara çarpmış ve alev alan arabadan, Robert Koleji’nin güvenlik görevlileri yardımıyla çıkarılan Kabaş, hemen Florence Nightingale hastanesine kaldırılmıştı.

Oğullarını trafik kazası sonucu kaybeden, mücevher tasarımcısı Mehmet Kabaş ve eşi Mualla Kabaş, oğullarının organlarını bağışlamıştı.

Yunus Kabaş'ın organları 4 kişiye nakledilmişti. Yunus Kabaş'ın karaciğeriyle Zeynep Aksoy (45), böbrekleriyle Gürol Arman (44) ve Sadık Durmuş (34) hayat bulmuştu.  Kalbi ise başka bir hastaya nakledilmek üzere Ankara'ya gönderilmişti.

GEÇEN SENE TRAFİK KAZASI GEÇİRDİ

Kardeşini trafik kazasında kaybeden Sedef Kabaş'ın Twitter hesabından 15 Şubat 2020 tarihinde yapılan paylaşımda Sedef Kabaş'ın trafik kazsaı geçirdiği ve sağlık durumunun iyi olduğu duyuruldu.

8 YIL ÖNCE DE GÖZALTINA ALINDI

Sedef Kabaş, 8 yıl önce 17-25 Aralık soruşturmalarıyla ilgili attığı tweet üzerine gözaltına alınmıştı.

Sedef Kabaş, yaptığı açıklamada 5 yaşındaki oğlumun bilgisayarını bile aldılar demişti.

Sedef Kabaş, “terörle mücadelede görev almış şahısları hedef göstermek” iddiasıyla evinde arama yapıldığını ve gözaltına alındığını ifade etmişti.

KİMİNLE EVLİ

Sedef Kabaş, 2009 yılında Rıdvan Yirmibeşoğlu ile evlendi. Sedef Kabaş'ın Yavuz Yirmibeşoğlu adında 12 yaşında bir oğlu var.

RIDVAN YİRMİBEŞOĞLU KİMDİR

Sedef Kabaş'ın eşi Rıdvan Yirmibeşoğlu 1960 İstanbul doğumlu.

Rıdvan Yirmibeşoğlu, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun olduktan sonra, 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde Organizasyon, Yönetim ve İşletme Politikaları üzerine master yaptı.

1986 yılında Kordsa'da işe başlayan Yirmibeşoğlu, 1990 yılında yine Kordsa'da İnsan Kaynakları Müdürü, 1996 yılında Sabancı Holding İnsan Kaynakları Daire Başkan Yardımcısı ve 1998 yılında ise İnsan Kaynakları Daire Başkanı oldu.

Rıdvan Yirmibeşoğlu 2002 tarihinden bu yana Türkiye Personel Yönetimi Derneği (PERYÖN) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyor.