Abone Ol

Hekimlerden Çok Önemli Bayramlaşma Uyarısı

Delta varyantının yayıldığı Türkiye’de Kurban Bayramı öncesi uyarılarda bulunan hekimler, aşılamanın ve alınacak önlemlerin önemine dikkat çekti.

Hekimlerden Çok Önemli Bayramlaşma Uyarısı

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala “Benim izlenimim Delta varyantının etkisini göstermeye başladığı biçiminde. Özellikle yurt dışından gelen insanların yoğun olarak yaşadığı yerlerde bunun etkisinin önümüzdeki günlerde daha fazla ortaya çıkmasını bekleyebiliriz. İstanbul da ana giriş illerinden biri olduğu için orada da etki görünmeye başlayacaktır” dedi.


İLGİLİ HABER

Bilim Kurulu üyesinden uyarı: Geçen yılki bayram sonrası vaka artışını hatırlayın, temastan kaçının

'Temastan, tokalaşmaktan kaçınmalı. Sigara içmek maskeyi çıkarmaya sebep oluyor hem kurban satış yerlerinde hem de kurban kesim yerlerinde. Maskenin çıkmaması sağlanmalı.'

“Ülkemizde iki doz aşılama oranı düşük olduğu için buna karşı da bir koruma kalkanı sağlayabilmiş değiliz” diye ekleyen Pala, “Kurban Bayramı tatili bittikten iki hafta sonra Türkiye’de yeni bir yükselme eğilimi çıkabilir. Mutlaka iki doz aşıyı da yaptırmak gerek” uyarısında bulundu.
İLGİLİ HABER

Bakan Koca Delta varyantının bir haftada üçe katlandığını açıkladı

Sağlık Bakanı Koca, delta varyantının görüldüğü kişi sayısının son bir haftada 284'ten 750'ye çıktığını söyledi. Dördüncü dalganın engellenmesi için aşılamanın önemine dikkat çekti.

‘NİSAN’DAN BERİ İLK’

Cumhuriyet’in haberine göre Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz da “Nisan ayının ortasında en yüksek rakamları görmüştük. 7-13 Temmuz haftasında nisandan bu yana ilk kez artış gördük 5 bin 497’ye çıktı günlük ortalama vaka sayımız. 7-13 Temmuz haftası toplam vaka sayısı bir önceki haftaya göre yüzde 11 arttı. Bunu 1 Temmuz’daki açılma sürecine bağlayabiliriz. Delta varyantı da yükseliyor gibi görünüyor. Bu önümüzdeki birkaç haftanın vaka sayılarında artış oluşturacağını öngörmek çok zor değil” şeklinde konuştu.

‘HASTANEYE BAŞVURUDA ARTIŞ VAR’

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bengi Başer ise “Hastanelere başvurularda artış olduğunu sahadaki arkadaşlarımızdan aldığımız verilerle görüyoruz” dedi, gözlemlerini şöyle aktardı:

“Biz de polikliniklerde görmeye başladık, yoğun bakımlarda da yavaş yavaş hareketlenme olduğu ifade ediliyor. Bir özensizlik var, maske mesafe kavramı unutuldu. Ayrıca vakaların arttığı ülkelerden kontrolsüz gelen turistler var. Bayramla birlikte vakalar artacak. Bayramda da tedbirleri elden bırakmamalıyız. Salgın bitmedi, tüm hızıyla sürüyor ve hızlanıyor.