MedyaFaresi MedyaFaresi

Hedef gösterilen AA muhabiri anlattı: Yunan polisi dışarı çıkmayın dedi

Yunanistan'ın Meis adasında çalışmalarda bulunan Anadolu Ajansı muhabirleri, ırkçı bir Yunan internet sitesi tarafından ajan ilan edildi. Kimliklerinin yayınlandığını söyleyen AA muhabiri, Yunan polisinin dışarı çıkmamaları için kendilerine tavsiyede bulunduğunu aktardı.

Eklenme: 04 Eylül 2020 10:10 - Güncelleme: 08 Eylül 2020 17:50

Haber yapmak için Yunanistan'ın Meis Adası'na giden Anadolu Ajansı (AA) Atina ekibi, Yunan medyası tarafından ajanlıkla suçlanıp tehdit edilmişti. AA muhabiri Tevfik Durul, CNN TÜRK canlı yayınına katılıp yaşadıklarını anlattı.

Durul, fotoğraflarının servis edildiğini, ajan olarak ilan edildiklerini söyleyip Yunan polisinin dışarı çıkmamaları için tavsiyede bulunduklarını belirtti.

MİT AJANI OLARAK İLAN EDİLDİLER

AA Atina Temsilcisi Tevfik Durul ve fotomuhabiri Ayhan Mehmet dün Yunanistan'ın başkentinden uçakla Rodos Adası'na, oradan da gemiyle Meis Adası'na ulaştı. AA ekibinin haber çalışmaları için akşam saatlerinde Meis Adası'na ayak basmasından birkaç saat sonra Yunanistan merkezli Türkiye karşıtı ırkçı Turkikanea.gr internet sitesi provokatif bir metin yayımladı.

Metinde, "Neden Türk vatandaşı MİT ajanlarının Meis'e gitmelerine izin veriyoruz? Neden adaya ayak basmalarına izin verdik. Bu MİT ajanlarının ne yapmak istediklerini bilmiyor muyuz? Umarız yetkililer gerekeni yaparlar!" şeklinde kışkırtıcı ifadeler kullanıldı.

ALTUN TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yaşanılan durumlar ilgili sert bir açıklama yaptı: ''Buradan Yunan makamlarına sesleniyorum: O gazeteci arkadaşlarımızın saçının teline zarar gelirse bunun bedelini ödersiniz"