Abone Ol

Son Dakika: HDP'liler Bakırköy'e yürümek isteyince polis müdahale etti

Son Dakika haberi: Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Bakırköy Halk Pazarı'nda yapmayı planladıkları nevruz etkinliğinin engellendiğini belirterek, partili bir heyetin alana gideceklerini söyledi.

HDP'liler Bakırköy'e yürümek isteyince polis müdahale etti

Bakırköy Halk Pazarı Alanı'ndaki etkinliğine izin verilmemesi üzerine HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Pervin Buldan ve eski HDP Milletvekili Levent Tüzel'in de aralarında bulunduğu partililer HDP Bahçelievler İlçe Başkanlığı'nda biraaraya geldi.

YÜKSEKDAĞ'DAN AÇIKLAMA
Bu arada Şirinevler meydan ve HDP İlçe binasının bulunduğu sokakta polis ekipleri yoğun güvenlik önlemi aldı. Parti binasına gitmek isteyen basın mensuplarının da sarı basın kartına sahip olanları içeriye girebildi.

Son Dakika: HDP'liler Bakırköy'e yürümek isteyince polis müdahale etti - Resim: 1

Saat 12.00'da parti binasından çıkan Yüksekdağ ve beraberindekiler basın açıklaması yaptı. Bakırköy'de yapmayı planladıkları Nevruz etkinliğinin engellendiğini ifade eden Yüksekdağ, "İstanbul programımız devam ediyor. Parti heyetimiz buradan Bakırköy Meydanı'na doğru gidecek. Halklarımızın nevruzu her yerde özgürlük ruhuna uygun bir şekilde halkların dayanışması ve birleşik mücadelesi ruhuna uygun bir şekilde nevruzu selamlamaya davet ediyoruz" dedi.

Son Dakika: HDP'liler Bakırköy'e yürümek isteyince polis müdahale etti - Resim: 2

GERGİNLİK ÇIKTI
Konulan yasağı kınadıklarını da ifade eden Figen Yüksekdağ, kitlelerinin nevruz alanına gelmelerinin engellendiğini ancak şuana kadar 4-5 bin kişinin nevruz alanın gittikleri bilgisinin kendisine ulaştığını söyledi.

Son Dakika: HDP'liler Bakırköy'e yürümek isteyince polis müdahale etti - Resim: 3

Alanda biraraya gelme koşulunun şuanda olmadığını, gözaltıların yapıldığını belirten Yüksekdağ, buna rağmen Bakırköy Meydanı'na gideceklerini ifade etti. Yüksekdağ, "Bir halkın düşüncesini meydanları yasaklayarak ele geçiremezsiniz. Siyasi iktidarın bunu biliyor olması lazım. Ama bilmelerine rağmen bu yasakçı zihniyetlerini ısrarla sürdürüyorlar. Bir kere daha tekrar ediyoruz, 'bize her yer nevruz meydanıdır' halklarımız nevruzun ruhuna anlamına sahip çıktığı müddetçe her yer nevruz her yer direniş dedik demeye de devam edeceğiz" diye konuştu.

Son Dakika: HDP'liler Bakırköy'e yürümek isteyince polis müdahale etti - Resim: 4

Açıklamanın ardından Yüksekdağ ve beraberindekiler parti binasına gitti. Bu esnada toplanan bazı kişiler slogan atarak yürümek isteyince çevik kuvvet polisi gruba müdahale etti. Bazı kişiler gözaltına alınırken diğer kişiler ise ara sokaklara girerek uzaklaştı.

Son Dakika: HDP'liler Bakırköy'e yürümek isteyince polis müdahale etti - Resim: 5

Son Dakika: HDP'liler Bakırköy'e yürümek isteyince polis müdahale etti - Resim: 6

Son Dakika: HDP'liler Bakırköy'e yürümek isteyince polis müdahale etti - Resim: 7

Son Dakika: HDP'liler Bakırköy'e yürümek isteyince polis müdahale etti - Resim: 8

Son Dakika: HDP'liler Bakırköy'e yürümek isteyince polis müdahale etti - Resim: 9

dha