MedyaFaresi MedyaFaresi

HDP'li Önder: Yedi cihan duysun Hayır'ı örgütlüyoruz

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Başbakan Binali Yıldırım'ın 'evet' kampanyası kapsamında kullandığı "Hayır'cılara bakın ona göre kararınızı verin" açıklamasına tepki gösterdi.

Eklenme: 14 Şubat 2017 13:49 - Güncelleme: 14 Şubat 2017 13:51

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Başbakan Binali Yıldırım'ın 'evet' kampanyası kapsamında kullandığı "'Hayır'cılara bakın ona göre kararınızı verin; PKK, FETÖ, HDP 'Hayır' diyor, bunun için 'Evet' diyoruz" ifadelerini eleştirdi. Önder, "IŞİD de Allah'a inanıyor diye inanmaktan vaz mı geçeceksiniz" diye konuştu.

Eş başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen'in tutukluluğu sebebiyle partisinin grup toplantısında konuşan Önder'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"Cezaevindeki yoldaşlarımıza onları hiç unutmadığımız ama er geç halaylarımıza onları da katacağımızın sözünü veriyoruz.

"Bu halk nefesini tutmuş, bu zalimlerle büyük bir bedel ödemeden, hesaplaşacağı günü bekliyor; o da bu sandığın kurulacağı gündür.

"Sanki boykot tartışılıyor gibi yaparak sinsice boykotu örgütlemeye çalışıyorlar. Yedi cihan duysun, biz ‘HAYIR’ı örgütleyeceğiz.

"Binali Bey’i izledim, Allah bir insana zeval vermeden önce aklını alırmış. HAYIR çıktığında, senin başbakanlığına da HAYIR çıkacak.

"Bizim hiçbir belediye eşbaşkanımızın kapısında muhafız yoktu. Halkla aramızda hiyerarşi yoktu. Şimdi binaların önünde TOMA’lar var.

"Rakibinin ellerini bağlayıp vuruyor, bakın nasıl dövüyoruz diye caka satıyorlar. Yiğitseniz yoldaşlarımızı bırakın, o zaman görelim.

"AYM’ye sesleniyoruz. Yarından tezi yok iradenizi ortaya koymak zorundasınız. Meslek onurunuz tüm baskıların üzerindedir, biliyoruz.

"7 Haziran korkusunun şunları getirdiği noktaya bakın... Özgürlük tutkusunun sonu yoktur ama zulmün sonu vardır.

"Biz dar kafalı siyasetçiler gibi değiliz. Zulme direnen CHP’li de olsa MHP’li de olsa, yan yana durmaktan ancak onur duyarız.

"Bizim barış ısrarımız bir aczin ifadesi değildir. Herkes bunu aklına böyle soksun! Bu ülkenin yarınlarına olan inancımızın gereğidir.

"Kimse barış ısrarımızı 'Artık geçti' diye yormasın. Bu siyasal çizgi ağır bedeller ödedi ama barış kararlılığından hiç vazgeçmedi.

"Figen Yüksekdağ’ın PYD meselesine dair cümlesini suç gibi yutturmaya çalışıyorlar ya, esas PYD’ye yaslanan bundan önceki hükümetti.

"Bu lafı, gençlerin deyimiyle, atın fava bekleyin. Üç vakte kadar PYD’nin ne kadar önemli bir müttefik olduğu ortaya çıkacak.

Aleviler anlamamış olabilir mi? Adını ve inancını küfür yerine kullanıyorsunuz! Anladılar, size anlatacakları günü bekliyorlar.

"‘Halk bu tekliften bir şey anlamadı’ diyorlar. Kürt halkı anladı, size de anlatacak. Az hele bekleyin 17 Nisan olsun göreceksiniz.