Abone Ol

HDP'li Önder, Erdoğan'ın Geçmişinin Şaibeli Olduğunu Söyledi! 10 Ay Hapis Cezası Aldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillilerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasından sonra 4 Kasım 2016’da Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla gözaltına alınan eski HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in o sırada verdiği ifadede kullandığı cümleden dolayı ceza verildi.

HDP'li Önder, Erdoğan'ın Geçmişinin Şaibeli Olduğunu Söyledi! 10 Ay Hapis Cezası Aldı

Birgün'ün Mezopotamya Ajansı'na dayandırdığı habere göre, Önder’in sarf ettiği sözler nedeniyle ifadesini alan savcı tarafından “Cumhurbaşkanı’na hakaretten” başlatılan soruşturma sonucu açılan dava, Diyarbakır 12’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Önder’in avukatı Serdar Çelebi ve Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın yerine gelen Avukat Sami Kabadayı hazır bulundu.

"Şaibe kelimesi şeref ve saygınlığı rencide ediyor"
Duruşmada Cumhuriyet Savcısı, Önder’in zorla getirilme kararı sonrası gözaltına alındığını ve verdiği ifadede “Ancak geçmişi şaibelerle dolu bir siyasi geçmişe sahip olan Erdoğan emretti diye bunu kabul etmem mümkün değildir” sözleriyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçu işlediğini ve hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. İddia makamı, “Sanığın Cumhuriyet Başsavcılığımızca başka bir soruşturma sırasında alınan ifadesinde ‘(…) şaibelerle dolu bir siyasi geçmişe sahip olan Erdoğan emretti diye…’ şeklindeki beyanında ‘şaibe’ kelimesini kullandığı, şaibe kelimesinin Türk Dil Kurumu’ndaki karşılığı ‘kirli, lekeli’ olduğu bu şekilde Cumhurbaşkanının siyasi hayatını kastederek şeref ve saygınlığını rencide edecek şekilde tahkir ettiği, bu şekilde üzerine atılı suçu işlediği anlaşıldığından, sanığın eylemine uyan TCK’nın 299/1-3, 53 maddeleri gereğince cezalandırılması kamu adına talep ve mütalaa olunur” dedi.

"Siyasi bir rakibe karşı sözlerdir"
Önder’in avukatı Serdar Çelebi, müvekkilinin gözaltına alındığı dönemde milletvekili olduğunu, bunun yasal olmadığını, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) HDP milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin verdiği ihlal kararını hatırlattı. Müvekkilinin milletvekili olduğu halde gözaltına alınmasına karşı eleştirisini dile getirdiğini vurgulayan Çelebi, “Siyasi bir rakibine karşı söylemde bulunmasını hakaret olarak algılanmasını kabul etmiyoruz. Müvekkilimin suç tarihinde milletvekili olduğu göz önünde bulundurulmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanına hakaret suçunun devlet suçları kısmında düzenlendiğine, şahsi hakaret suçlarından olmadığına işaret eden Çelebi, “Dosyada mevcut sözleri müvekkil Cumhurbaşkanının geçmiş siyasi hayatına dair yorum yapmıştır. Müvekkil Cumhurbaşkanının hali hazırdaki makamına değil, geçmişteki siyasi hayatıyla ilgili bir yorumda bulunmuştur. Cumhurbaşkanının geçmişteki tüm hayatıyla ilgili yapılan hareketleri Cumhurbaşkanına hakaret suçuyla değerlendirilmesi kabul edilemezdir” diye konuştu.

AİHM’in Şorli kararından sonra Cumhurbaşkanına hakaret suçunun fiilen işlenemez hale geldiğini dile getiren Çelebi, bu karardan sonra verilecek bu suçlamadan dolayı verilecek tüm kararların usule aykırı bir şekilde verileceğinin ortada olduğunun altını çizerek müvekkilinin beraatini istedi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın avukatı da Önder’in hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme 10 ay hapis cezası verdi
Mahkeme, Önder’in eyleminin Cumhurbaşkanına hakaret suçunu işlediğinin sabit olduğu hükmüne vararak Önder’e 1 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme takdiri indirim hakkını kullanarak Önder’in cezasını 10 aya düşürdü. Mahkeme, verilen cezanın hükmünün açıklanmasını ise geri bıraktı.