MedyaFaresi MedyaFaresi

HDP'li Hüda Kaya'dan Diyanet'e tepki: Diyanet hırsızlığa, tecavüze, çocuk istismarına ses çıkarsın

HDP Milletvekili Hüda Kaya TBMM'deki konuşmasında Diyanet'e, "Diyanet İşleri, beni bir Müslüman olarak temsil edemez. Diyanet diyanetliğini yapsın. Hırsızlığa, tecavüze, çocuk istismarına ses çıkarsın'' diyerek tepki gösterdi.

Eklenme: 12 Haziran 2020 08:35 - Güncelleme: 12 Haziran 2020 09:04

HDP’li Hüda Kaya, Mecliste yaptığı açıklamada Diyanet İşleri Başkanlığı’nın şikayeti üzerine başlatılan Ankara Barosu’na yönelik soruşturmaya sert tepki gösterdi.

Kaya’nın açıklaması şöyle:

”Diyanet işler bir Müslüman olarak beni temsil eden bir kurum değildir. Meşru değildir. Çocuklarımızın bile öğrettiği din derslerini aldırabilecek kadar güvene sahip değildir. Diyanet bizim adımıza ahkam kesemez. Diyanet kendi düşüncesini söylüyorsa barolarda düşüncelerini söyleme hakkına sahiptir.

‘Diyanet, Kuran kurslarında tecavüze uğrayan erkek çocukların hakkını savunmalı’
Mezhepçi, Emevici düşünceyi İslam adına bu topluma dayatma hakkına sahip değilsiniz. Diyanet, Diyanetliğini yapacaksa, din adına konuşacaksa hırsızlık için, çocuk tecavüzleri için konuşmalı.

Kuran kurslarında tecavüze uğrayan erkek çocukların hakkını savunmalı. Yolsuzluklar için, haksız yere katledilen insanlar için konuşmalı. Kuran’da insani hakların temeli olan düşünce hakkı, özgürlük için konuşmalı. Tüm kötülükleri tek bir noktada yoğunlaştırması diyaneti meşru kılmaz.”