Abone Ol

HDP'den Yeni Şafak hakkında suç duyurusu!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak Gazetesi hakkında, Kars Belediyesi’ni hedef alan haberiyle ilgili suç duyurusunda bulundu.

HDP'den Yeni Şafak hakkında suç duyurusu!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, yandaş Yeni Şafak Gazetesi hakkında, “Kars Belediyesi’nde tuhaf işler: HDP’li belediye PKK’ya böyle para aktarıyor" başlıklı haberiyle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Yeni Şafak Gazetesi’nin hedef gösteren haberinin, “Toplumun belli bir kesimine karşı düşmanca bir anlayışla hazırlandığı, halkı kin ve düşmanlığa teşvik ettiği” nedeniyle soruşturma başlatılması talep edildi.

İNFAZ YÖNETMELİĞİ

Komisyon, “Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi İle Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yönetmeliğin” iptali için de Danıştay’a başvuruda bulundu.

HDP, yaptığı başvuruda ilgili yönetmenliğin ulusal ve uluslararası pek çok yasayı ihlal ettiğine, tutukluların var olan haklarını elinden almaya dönük olduğuna dikkat çekti. Yönetmeliğin temel insan haklarına aykırı olduğu belirtilen başvuruda, yönetmelikteki çıplak arama, açlık grevlerine müdahale, avukat görüşmelerinin kısıtlanması gibi hak ihlallerine de değinildi.