Abone Ol

Hayvanseverleri ayağa kaldıran olay: Çiftlikteki ata tecavüz edip kameraya aldılar

Ankara Mamak’ta Üreğil Millet Bahçesi’de bulunan bir çiftlikteki çalışanlar midilli cinsi bir ata sırayla tecavüz edip kameraya aldı. Sosyal medyada görüntüleri dolaşan iğrenç olay sonrası hayvanseverler ve duyarlı vatandaşlar ayağa kalktı. Emniyet harekete geçti.

Hayvanseverleri ayağa kaldıran olay: Çiftlikteki ata tecavüz edip kameraya aldılar

Ata tecavüz edildiği görüntülerinin yayılmasının ardından Ankara Barosu ve DİHKONFED yetkililer şikayette bulundu.  İddiaya göre sırayla tecavüz edenler de özel işletmenin çalışanları... 

Ankara’nın Mamak'ta Üreğil Millet Bahçesi’nin içinde yer alan bir at çiftliğinde, midilli cinsi bir atın tecavüze uğradığını gösteren görüntüler tüyleri diken diken etti.

KARAKOLA GİDEREK ŞİKAYETÇİ OLDULAR

Sosyal medya kullanıcıları olaya tepkileri çığ gibi büyürken Doğa İnsan Hayvan Koruma ve Bilgilendirme Konfederasyonu Kurucular Kurulu Başkanı (DİHKONFED) Haydar Özkan ve Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı Tuğba Gürsoy, Kayaş  emniyete giderek şikayette bulundu. Haydar Özkan ve Tuğba Gürsoy iğrenç olay karşısında twitter üzerinden de açıklamalarda bulundu.

ÖZKAN:  AT ÇİFTİĞİ ÖZEL BİR İŞLETME 

Haydar Özkan millet bahçesi içinde yer alan bir çiftliğin özel bir işletmeye ait olduğunu belirttiği mesajında tecavüz edenlerin ise o işletmenin çalışanları olduğunu iddia etti.

Özkan,  Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tutanak tuttuğunu ve Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden HAYDİ biriminin de işlem başlattığını kaydetti. Özkan, failler hakkında idari ve adli soruşturmanın başlatıldığını duyurdu.

BELEDİYENİN İŞLETMEYİ KİME DEVRETTİĞİ HENÜZ BİLİNMİYOR

Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı Tuğba Gürsoy ise  bir dizi soru sorduğu paylaşımda işletmenin kime ait olduğunun açıklanmasını istedi.

Gürsoy “Bu yer kime ait? Belediyeden birinin yakını olabilir mi?” diye sordu. İşletmenin belediye tarafından denetlenmediğini iddia etti.

Gürsoy’un paylaşımları şöyle:

“Ankara Mamak Millet Bahçesi’nde Mamak Belediyesi tarafından özel işletmeye devredilmiş at çiftliğinde bir ata ramazan ayında tecavüz ediliyor. Mamak Belediyesi’nin biz vatandaşlar gibi “bugün” haberi oluyor. Mamak Belediyesi’ne soruyorum:

1-Israrla işletme adı verilmeyen bu yer kime ait? Belediyeden birinin yakını olabilir mi? İşletme adının paylaşılması gerekir.

2- 1 ay önce gerçekleşen bu olay belediye tarafından nasıl olur da sosyal medyaya video düşmesiyle öğrenilir? Mamak Belediyesi denetlemiyor, kameraları izlemiyor mu? Gücü elinde bulunduran devlet yetkililerin ihmali kabul edilemez.

3- Atın akıbeti nedir?

4- İşletme çalışanın beyanına ve gördüğümüze göre, işletmenin dışarıdan herkesin rahatça girebileceği şekilde güvenlik zafiyeti var. Neden bugüne kadar önlem alınmamış? Onlarca hayvan olan bir yerde güvenlik zafiyeti kabul edilemez.

5-Bu olay sonrasına işletme kapatılacak mı?”