Abone Ol

Erdoğan'ın Fetvacısı Hayrettin Karaman Skandal Alevi Yazısını Sildi

2012 yılında Aleviler ile ilgili bir yazı yazarak Sünni inanca sahip bir kadının Alevi bir erkekle evlenemeyeceğini söyleyen İlahiyatçı Hayrettin Karaman tepkiler üzerine kendi sitesindeki o skandal yazıyı kaldırdı.

Erdoğan'ın Fetvacısı Hayrettin Karaman Skandal Alevi Yazısını Sildi

İlahiyatçı Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman’ın kişisel internet sitesindeki skandal ‘Alevi fetvası’ silindi.

Dünkü yazısında kendisine yönelen eleştirilere karşılık veren Karaman, “Fitne-fesat taifesi yıllarca önce yazılmış yazıları çarpıtarak piyasaya sürüyor” dedi.

Birgün gazetesindeki haberde Hayrettin Karaman’ın 2012 yılında kendisine sorulan bir soruya verdiği yanıtta, Sünni bir kadının Alevi bir erkekle evlenemeyeceğini söylemiş; söz konusu ifadeler geçen günlerde ortaya çıkmıştı.

Karaman’ın yanıtı şöyleydi: “Alevilik babadan oğula geçen bir soy, bir kan bağı değildir. İnsan bugün Alevi, yarın dönüp Sünni veya tersi olabilir. Bu gencin ailesi Alevi olmakla beraber gencin kendisi İslam'a Sünniler gibi inanıyorsa, Amentüyü bizler gibi kabul ediyorsa o makbul bir Müslüman’dır. Eğer bilerek Aleviliğini koruyorsa, Alevilere ait olup İslam ile bağdaşması mümkün olmayan inançları ve uygulamaları muhafaza ediyorsa o genç ile Sünni bir kız evlenemez. Durumunuzu buna göre inceler kararı siz verirsiniz.”

Söz konusu haberin çıkmasından sonra Hayrettin Karaman'a yönelik çok sert eleştiriler geldi. Karaman da bugün konuyla ilgili Yenişafak gazetesindeki köşesinden bir cevap yazarak, "Fitne-fesat taifesi yıllarca önce yazılmış yazıları çarptırarak piyasaya sürüyor" demişti.

O yazı silindi

Karaman’ın bu ifadelerinin yer aldığı sayfa, kişisel internet sitesinden kaldırıldı.Erdoğan'ın Fetvacısı Hayrettin Karaman Skandal Alevi Yazısını Sildi - Resim: 1