Abone Ol

Hasan Cemal’den Mehmet Soysal’a sert sözler

Gazeteci Hasan Cemal, Demirören Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal’a çok sert sözlerle yüklendi.

Hasan Cemal’den Mehmet Soysal’a sert sözler

Hasan Cemal, T24 sitesindeki “Siz önce gazeteciliği, gazete yapmayı öğrenin, sonra medya üzerine ahkâm kesin!” başlıklı yazısında “Saray medyası'nın tepelerine paraşütle gelmiş kimileri, bakıyorum, son zamanlarda sürekli medya üzerine ahkâm kesiyor. Tirajlar neden düşüyormuş?

Geleneksel medya niye başaşağı gidiyormuş? Sosyal medya nasıl adam olurmuş? Bir sürü boş laf... Eski deyişle laf-ı güzaf... Evet, ağız torba değil ki büzesin. Ama insanın tepesi atıyor.

Yahu, siz önce gazeteciliği öğrenin. Önce haberciliği öğrenin. Önce gazete yapmayı öğrenin. Sonra ahkâm kesin! Sansürcülük gazetecilik değildir” diyerek isim vermeden Demirören Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal’ı eleştirdi.

“SANSÜRCÜLÜĞÜN DİK ÂLÂSINI YAPIYORSUNUZ”

Doğan Medya’nın satılıp Demirören Medya Grubu olduktan sonra yapılan uygulamaları “Rahip Brunson röportajını gazeteye koymayacaksın. Taha Akyol'a yazı yazdırmayacaksın. Mehmet Yılmaz'a yazı yazdırmayacaksın.

Uğur Gürses'e yazı yazdırmayacaksın. Şirin Payzın'a kapıyı göstereceksin. Yazgülü Aldoğan'ın, Nuray Mert'in köşelerini kapatacaksın. Murat Yetkin'le Deniz Zeyrek'e güle güle diyeceksin. Fikret Bila'yı, Ferhat Boratav'ı işsiz bırakacaksın.

Süleyman Sarılar ve haber merkezinde birlikte çalıştığı ekibi, Ebru Baki'yi, Serpil Çevikcan ve yardımcısı Tolga Şardan'ı kapının önüne koyacaksın.

Yönettiğin grup gazeteleri, televizyonları ve internet sitelerinde yüzlerce gazeteciyi ‘bizden değildir’ diye işsiz bırakacaksın. Son olarak, Şükrü Hanioğlu'nu pazar günü bir veda yazısı yazmak zorunda bırakacaksın” diye sıralayan Hasan Cemal şöyle devam etti:

“Hiç mi utanmanız sıkılmanız kalmadı?.. Sansürcülüğün dik âlâsını yapıyorsunuz. En ufak bir eleştiriye tahammülünüz yok. Köşeler eleştiriden temizleniyor. Haberler eleştiriden temizleniyor. Hem gazeteleriniz hem televizyonlarınız öyle. Neymiş? Aman beyefendi rahatsız olmasın! Bu kafayla gazetecilik olur mu?

Yazının tamamı için tıklayın...