Abone Ol

HANİ VERDİĞİN SÖZLER! Meclis tatile girdi, EYT Düzenlemesi Yeni Yıla Kaldı

Milyonlarca kişinin yasalaşmasını beklediği emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi, TBMM'nin tatil kararı alması üzerine 2023'e kaldı.

HANİ VERDİĞİN SÖZLER! Meclis tatile girdi, EYT Düzenlemesi Yeni Yıla Kaldı

Muhalefetin itirazlarına rağmen AKP'nin kabul edilen grup önerisine göre; gündemin ön sıralarına alınan tekliflerin 20, 21, 22 ve 23 Aralık'ta tamamlanması, bu tekliflerin tamamlanması halinde, TBMM'nin 27, 28 ve 29 Aralık 2022'de toplanmaması şeklindeki önerileri kabul edildi. Bu karara göre; TBMM 26 Aralık Pazartesi'nden başlayarak 3 Ocak Salı gününe kadar yasama faaliyetlerine ara verecek.

EYT düzenlemesi de henüz gündemin ön sıralarına alınmadığı için, bir son dakika değişikliği olmazsa 2023'te görüşülecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin,  EYT ile ilgili yaptığı açıklamada "Bizim aralık içinde bitirip inşallah teknik çalışmaları bitirdikten sonra Meclis'te arkadaşlarımızla ve yüce Meclis'in kararına sunacağımız çalışmalar EYT ile ilgili tamamlanmak üzere. Eskiden dijital ortamda kayıtlar tutulmadığı için 8 Eylül 99 öncesi olduğu için o yıl falan işletmede çalışmış sigortalı işçilerde bu çok yaygın, kayıt dışında kalanların da kayıt içine alınması, dijital ortama aktarılması konusunda çalışmalarımız sürüyor" ifadelerini kullanmıştı.