MedyaFaresi MedyaFaresi

Halk TV'deki işten çıkarmaların ardından merak konusu olan soru

Can Ataklı ve Hüsnü Mahalli'nin işine son verilen Halk TV ile ilgili o soruların cevabı merak konusu oldu.

Eklenme: 19 Nisan 2018 21:11 - Güncelleme: 19 Nisan 2018 21:20

Halk TV'deki işten çıkarılmaların ardından kanalın patronajıyla ilgili sorular gündeme geldi...

Halk TV, son günlerde Can Ataklı ve Hüsnü Mahalli’nin işten çıkarılmasıyla gündeme geldi.

Can Ataklı işten çıkarılmasının ardından Korkusuz gazetesindeki köşesinde Ataklı, köşesinde işten çıkarılmasından sonra sosyal medyada dolaşan söylentilerin olduğunu ifade ederek, bunlara bir açıklık getirmişti.

Bu söylentilere göre, "Atılma talimatını veren kişi Deniz Baykal. Çünkü Baykal Tayyip Erdoğan'la anlaştı. Eğer Erdoğan'ın önünde Halk TV engel olarak duruyorsa bu halledilecek. Erdoğan da bunun karşılığında Baykal'a destek olacak, kızı Aslı'yı da ilk seçimde aday gösterecek" diyen Ataklı, "Dedikoduyu yayanlar sanıyorum Baykal'ın kızı Aslı'nın 15 Temmuz'dan sonra FETÖ'cü olduğu iddiası ile gözaltına alınmasını, ancak çok kısa sürede Erdoğan'ın talimatıyla serbest bırakılmasını dayanak alıyorlar" demişti.

Halk TV ise yaptığı açıklamada “Sayın Can Ataklı, bir-kaç gündür ve son olarak da bugünkü köşe yazısında Halk TV’deki programının sona erdirilmesiyle ilgili olarak akıl almaz iftira ve dedikoduları dile getirmektedir. Sayın Deniz Baykal ve kızı Aslı Baykal’ın adını da vererek yazdığı tüm ifadeler gerçek dışıdır. Bugüne kadar Halk TV’deki hiçbir uygulamaya karışmamış olan Sayın Baykal, bilindiği gibi sağlık sorunlarıyla uğraşmaktadır” ifadelerini kullanmıştı.

“KENDİLERİ Mİ İSTEMİYOR YOKSA BAŞKALARI MI…”

Halk TV’deki işine son verilen bir diğer isim ise Hüsnü Mahalli’ydi. Mahalli Odatv’ye yaptığı açıklamada Halk TV Müdürü Şaban Sevinç’in kendisini arayarak programın sonlandırıldığını bildirdiğini ifade etmiş, “Doğan Medya’ya yönelik son operasyondan sonra yeni bir yapılanmaya gittiklerini söyledi. Dolayısıyla ‘Maniki Dünya’ programının kaldırıldığını söyledi” demişti.

Mahalli, “Beni istememelerinin nedeni, ben Hüsnü olarak çok bir şey ifade etmeyebilirim ama sonuçta bu coğrafyayla ilgili, Suriye ile ilgili, Türkiye’nin Suriye politikası ile ilgili, Ortadoğu’daki bütün gelişmelerle ilgili, ABD’nin, İsrail’in ve emperyalist ülkelerin bu coğrafyaya yönelik oyunlarını, planlarını anlatabilen birini istemiyorlar. Kendileri mi istemiyor yoksa başkaları mı onlara ‘bunu gönderin’ dedi onu bilemem" ifadelerini kullanmıştı.

HİSSELERİN DEVRİ İSTENDİ

Bu yaşananların ardından Halk TV’nin patronajıyla ilgili sorular gündeme geldi. Kanal ilk kurulduğunda Baykal’ın yakın çevresinin yönetim kurulunda yer aldığı biliniyordu. 2011 yılında CHP yönetiminin değişmesinin ardından kanalın hisselerinin devredilmesi istendi. Ancak Baykal hisseleri devretmek istemedi.

YÖNETİM DEĞİŞTİ

Parti yönetimindeki bu tartışmaların ardından, CHP yönetimi kanala maddi yardımı bıraktı. Halk TV, 2 Şubat 2011’de sekiz bin liralık elektrik borcunu ödeyemediği ve elektriklerinin kesildiği için yayınına ara vermek zorunda kaldı.

Halk TV’nin o dönemki çalışanları da 5 ay boyunca maaşlarını alamadı. Halk TV’nin borcu her geçen gün giderek arttı.

Oda TV'nin haberine göre CHP yönetimi bunun üzerine Halk TV’yi ayakta tutmak için yeni arayışlara girişti. Parti yönetimi hukukçulardan oluşan bir ekibe şirketin durumuyla ilgili rapor hazırlattı. Raporda, Baykal’ın hisseleri devretmemesi de göz önüne alınarak yeni şirket kurulması önerildi.

KANALIN SON SAHİBİ KİM

Ancak 7 Şubat 2012’de Baykal’a yakın isimler şirket yönetimini bırakıyor ve yönetim baştan sona değişiyor. Gezi direnişi sırasında yaptığı yayınla çok izlenmeye başlayan Halk TV, parti içinde yeniden çekişmenin adresi oluyor.

2014 yılında ise Deniz Baykal yeniden şirketin başına geliyor.

Son dönemde görevine son verilen gazetecilerle gündeme gelen Halk TV’nin tek patronu Deniz Baykal. Yönetim Kurulu’nda Baykal’ın yanında sadece kanalın genel müdürü Şaban Sevinç bulunuyor.