Abone Ol

Halk Ekmek’e Zam Geldi, Fırıncılar da Hazırlanıyor

İstanbul’da 1 TL’ye satılan Halk Ekmek için yüzde 25 zam kararı alındı. Öte yandan İstanbul’daki fırıncılar da zam için kapı çalacak.

Halk Ekmek’e Zam Geldi, Fırıncılar da Hazırlanıyor

İstanbul’da 2020 Eylül’de yüzde 33 zamlanan ve 1 TL’ye çıkan Halk Ekmek’e yüzde 25 daha zam geldi. Normal ekmek yarından itibaren 1 TL değil 1.25 TL’ye satılacak.

Haberglobal’den Gamze Bal’a konuşan İBB Halk Ekmek AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özgen Nama, “Artan un ve enerji maliyetleri karşısında bu zam kaçınılmazdı” dedi.

Sadece un fiyatlarındaki yıllık artışın yüzde 50’yi bulduğunu aktaran Nama, “Bu yıl kuraklıktan dolayı buğday rekoltesinde ciddi bir düşüş var. Kurdaki artışlarla birlikte ithalat maliyeti de yükselecek. Elektrik ve doğalgazdaki artışlar, işçilik maliyetleri ve ağır vergi yükleri zorlayınca fiyatlarda düzenleme yapmak zorunda kaldık” diye konuştu.

İTO’DA YÜZDE 25 ZAM TALEP EDECEK

Öte yandan İstanbul’daki fırıncılar da ağustosun ikinci perşembesi İTO Meclis Komisyonu’na 230 gram ekmeğin 2 TL’den 2.5 TL’ye çıkmasını talep etmeye hazırlanıyor.

İTO 12 No’lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir, ağustos ayının ikinci perşembesi toplanacak İTO Meclis Komisyonu’na İstanbul’da şu an 220 gramı 2 TL’den satılan ekmeğin 2.5 TL olmasını teklif edeceklerini söyledi. Demir, bunun gerekçesini un fiyatlarındaki durdurulamayan artışlar olarak gösterdi.