MedyaFaresi MedyaFaresi

Hacı Ali Hamurcu kimdir?

CHP Genel Merkezi'ne kurşun sıkan Hacı Ali Hamurcu kimdir?

Eklenme: 28 Ekim 2015 10:09 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 07:52

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde ateş açılması ile ilgili 1 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahsın kimliği ise şoke etti. CHP Genel Merkezi'nin bulunduğu sokaktaki kamera kayıtlarını inceleyen polis, saldırıyı düzenleyen şahsın Hacı Ali Hamurcu olduğunu belirledi ve Hamurcu dün akşam gözaltına alındı.

Hacı Ali Hamurcu, daha önce CHP ile ilgili bir çok olayda gündeme gelmişti. Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve o dönemin Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'ye yönelik iddialarla ilgili kitabın yazarı Hacı Ali Hamurcu, yıllar sonra itiraflarda bulunarak, bu suçlamaları CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla yaptığını ileri sürmüştü. Hamurcu, Kılıçdaroğlu'nun bu iş için vaat ettiği parayı da ödemediğini de iddia etmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu telefonla arayarak, CHP Genel Merkezi önünde dün ateş açılması hadisesiyle alakalı geçmiş olsun dileklerini iletti. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, akşam saatlerinde gerçekleşen telefon görüşmesinde Erdoğan, yetkililerden olayla ilgili bilgi aldığını ve hadiseyi aydınlatmaya ilişkin çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Kılıçdaroğlu'nun da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a duyarlılığından ve ilgisinden dolayı teşekkür ettiği öğrenildi. CHP Genel Merkezi'nin bulunduğu caddede havaya ateş açıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve o dönemin Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'ye yönelik yolsuzluk iddialarında bulunmuştu. Kılıçdaroğlu, bu suçlamalarına "değerli bir vatandaş" olarak dile getirdiği Hacı Ali Hamurcu'nun iddialarını dayanak göstermişti.

CHP Genel Merkezi önünde ateş açılması üzerine Ankara polisi alarma geçerken, Başbakan Ahmet Davutoğlu da faillerin en kısa sürede bulunacağını bildirdi.Parti merkezi önünde ateş edilmesine ilişkin CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu arayarak geçmiş olsun dileklerini ileten Davutoğlu, sorumluların bulunması için gerekenlerin yapılacağını söyledi.

"Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla yazdım"
Hamurcu, yayınlanan kitabıyla ilgili olarak yargılandığı mahkemeye sunduğu yazılı ifadesinde, Mehmet Özhaseki'ye yönelik suçlamaların yer aldığı kitabı Kılıçdaroğlu'nun talimatı ile yazdığını itiraf edip, kendisine para ödeneceğini sözünü veren CHP ve Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun söz verdiği vaatleri yerine getirmediğini öne sürerek, Kılıçdaroğlu tarafından dolandırıldığını söylemişti.
CHP Milletvekilleri Şevki Kulkuloğlu, Atilla Kart ve Ömer Süha Aldan 10 Ocak 2013'te dolandırıcılık suçundan 5 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tahliye olan Hacı Ali Hamurcu ile birlikte TBMM'de basın toplantısı düzenleyerek, Hamurcu'nun yolsuzlukları anlatan bir kitap yazdığını duyurmuşlardı. Basın toplantısından bir süre sonra "Belgelerle Yolsuzluğun Şeytan Üçgeni" adlı kitap yayınladı.

Akşam saatlerinde Anadolu Bulvarı'ndan CHP Genel Merkezinin girişinin bulunduğu 2179. Sokak'a doğru hareket eden araçtan havaya birkaç el ateş açıldı.Olayın ardından polis ekipleri, bölgede inceleme yaptı. Polis, araçtaki kişi ya da kişilerin yakalanması için çalışma başlattı.

"Bana 'kitaptan 3-4 trilyon kazanırsın' dediler"
Hacı Ali Hamurcu kendisi hakkında açılan dava sürerken, Kayseri 2. Asliye Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na kendi el yazısı ve imzası ile bir ifade verdi. İfadesinde davaya neden olan kitabı aslında kendisinin yazmadığını belirten Hacı Ali Hamurcu, kitabın bizzat Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla yazılıp basıldığını söyledi. CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuoğlu'nun bu kitaptan 3-4 trilyon lira kazanabileceğini söylemesi üzerine 'evet' demek zorunda kaldığını belirten Hamurcu, “10 Ocak 2013 Perşembe günü Şevki Kulkuloğlu ile birlikte Ankara'ya gittik. Şevki Kulkuloğlu ve genel başkanlarının görevlendirdiği iki milletvekili ile TBMM'de basının karşısına çıktık. Elime bir not verdiler, ben de okudum. Kitabın çıkacağını söyledim. Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatı ile bir milletvekili ve ANKA Ajansın sahibi Kemal Kılıçdaroğlu'nun Basın Danışmanı Veli Özdemir kitabın basımı için hazırlığa başladılar. Hatta Kemal Kılıçdaroğlu bir cenaze dolayısıyla Kayseri'ye geldiğinde kitabın basım işinin hızlandığını, çıktığında 100 bin tane kendisinin alacağını söylemişti. Kitabın basım masraflarını da onlar karşıladı. Burada ben kandırıldım. Kitapla ilgili söz verdikleri ödemeyi de yapmadılar. İhtarname çektik cevap vermediler. Kitabın, hakkımda dava açılmasına neden olan kısımlarını bilgim dışında ekledikleri için de davacıyım. Benim mağduriyetimden faydalanıp beni kullandılar, kandırdılar, dolandırdılar" dedi.