Abone Ol

Hacettepe Mezuniyetinde Öğrenci Konuşmasına Dekan Müdahalesi!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Deniz Demiryürek, mezuniyet töreninde konuşma yapan bir öğrencinin sözünü kesti. Salondan yükselen yoğun tepkiler sonrasında dekan, öğrenci Kaya Avşar'ın konuşmasına izin vermek zorunda kaldı.

Hacettepe Mezuniyetinde Öğrenci Konuşmasına Dekan Müdahalesi!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde tepki çeken bir olay yaşandı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Kaya Avşar, mezuniyet konuşmasını yaparken Fakülte dekanı Deniz Demiryürek tarafından engellenmeye çalışıldı. Salonda bulunan katılımcıların tepkisi üzerine öğrenci Avşar konuşmasına devam etti. O anlar cep telefonu ile anbean kaydedildi.

 Tıp Fakültesi öğrencisi Kaya Avşar’ın engellenmeye çalışıldığı konuşma şöyle:

 “Mesleğimize ve meslektaşlarımıza sahip çıkmalıyız. Bilim, baskıların, siyasi kaygıların olmadığı demokrasinin ön planda olduğu özgür platformlarda ilerler. Aidiyet duygusu yüksek akademisyenlerimizin kendi kaderlerini kendileri belirlediğinde daha ileri gidebileceğimizi düşünüyorum. Üniversitemiz kadrolarının dahil olmak üzere öncelikle siyasilerin beklentilerini karşılamaktan çok üniversitemizdeki bilim insanlarının isteklerinin değerlendirilmek olmalıdır”

 Bu sözler üzerine salonda salonda büyük bir alkış koptu.Fakülte dekanı Demiryürek ise, Avşar’ın konuşmasını engellemeye çalıştı. İkili arasında kısa bir tartışma yaşandı. Dekanın bu hareketinden sonra salonda tepkiler yükseldi. Tepkiler üzerine Dekan Avşar’dan uzaklaşarak konuşmasını yapmasına izin verdi.

 Konuşmasına devam eden Avşar, “Türkiye’deki bütün akademisyenlerin desteklenmesi, ilmin aydınlattığı üniversitelerde demokrasinin hakim olması gerektiğine inanıyorum. Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” diyerek sözlerini sonlandırdı.