Abone Ol

Güvensiz ve Pahalı Maske Satan Üreticilere Ceza Yağdı

Kendi Bakanlığına dezenfektan sattığı ortaya çıkan ve görevden alınan Ticaret eski Bakanı Ruhsar Pekcan döneminde maske üreticisi 40 firmaya ceza kesildiği ortaya çıktı. CHP'li Gürer ''acaba o güvensiz maskelerden kaç kişi öldü''diye sordu

Güvensiz ve Pahalı Maske Satan Üreticilere Ceza Yağdı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda söz alarak Çalışma Bakanlığı’nın yaptığı incelemede 40 firmanın güvenilir olmayan maskeleri piyasaya sürdüğünün, Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı denetimlerde de 24 firmanın fahiş fiyatla maske sattığının belirlendiğini anımsattı.

Ömer Fethi Gürer; “ Eğer kaliteyi, niteliği, bu anlamda sorumluluk alması gerekenleri sahiplenmezseniz bu dönemde dahi pandemide vicdansızca, ahlaksızca bu durumdan para kazanmayı düşünenler türer. Eeğer bu pandemi döneminde bir maskede dahi vurgun yaşanıyorsa bu, ülkenin erdiği olumsuzluğun somut yansımasıdır” açıklamasında bulundu.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ Acaba o güvensiz maskeyle kaç kişi öldü? Allah'tan korkusu olmayan bu insanları denetlemek, bu siyasi iktidarın asli görevidir” ifadelerini kullandı.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer düzenlediği basın toplantısında da maske konusuna değindi. Gürer “ Ticaret Bakanlığı yazılı soru önergeme verdiği yanıtta denetlenen 40 maske üreticisinin 24’ü maskeyi fahiş fiyatla sattığı için cezalandırıldığı ifade edildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da 40 maske firmasının güvenilir ürün üretemediğinin saptandığını duyurdu. Bu durum vahim bir gelişmedir. Pandemide dahi insan canı ile oynayıp, rant peşinde koşanların olması inanılır gibi değil. Bu tür işleri yapanlara en ağır yaptırım uygulanmalıdır” diye konuştu.