Abone Ol

Gürdeniz: 15 Temmuz'da Türk Bahriyesinin 55 Amiralinin 33'ü Sarıklıydı

Mavi Vatan’ın isim babası olan Emekli Amiral Cem Gürdeniz, bildirinin "darbe iması" olarak yorumlanmasına ilişkin olarakeleştirilerde bulundu.

Gürdeniz: 15 Temmuz'da Türk Bahriyesinin 55 Amiralinin 33'ü Sarıklıydı

Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un açıklamalarının ardından 'Montrö ve sarıklı amiral bildirisi' yayımlayan 103 emekli amiralden, ‘Mavi Vatan’ın isim babası olan Cem Gürdeniz, bildirinin "darbe iması" olarak yorumlanmasına ilişkin olarak,  "Kutsal üniforma üzerine sarık takarak dolaşan, makam aracıyla çekinmeden tekkeye giden bir amiralin varlığında rahatsız olmamak, mümkün mü? Ömrünü bahriyeye adamış, o kutsal ocaktan mezun olmuş kişileri rahatsız etmez mi? Unutmayın ki, 15 Temmuz gecesi Türk bahriyesinin 55 amiralinin 33'ü sarıklıydı. Ve devlete hücum ettiler. Buradan ders çıkarmayalım mı?" dedi.

Sözcü'den Aytunç Erkin'e konuşan Gürdeniz, "Kutsal üniforma üzerine sarık takarak dolaşan, makam aracıyla çekinmeden tekkeye giden bir amiralin varlığında rahatsız olmamak, mümkün mü? Ömrünü bahriyeye adamış, o kutsal ocaktan mezun olmuş kişileri rahatsız etmez mi? Unutmayın ki, 15 Temmuz gecesi Türk bahriyesinin 55 amiralinin 33'ü sarıklıydı. Ve devlete hücum ettiler. Buradan ders çıkarmayalım mı?" ifadesini kullandı.

Gürdeniz şöyle konuştu:

“Çok basit bir açıklamaydı. Hatta söz konusu WhatsApp grubunda son dört yıldır tek bir yazışmam yoktu. Ancak… Montrö ve sarıklı amiral hassasiyetini çok basit bir şekilde dile getiren o açıklamayı görünce mutlu oldum. Demek ki, 2020'de Trump'a mektup yazan emekli general ve amiraller gibi durum tespiti yapan, tavsiyede bulunabilecek bir birikim söz konusu. Ömrünü denizlere, donanmanın güçlenmesine adamış mesleklerinde zirveye erişmiş pek çok amiralin böylesine bir metne onay vermesi, durumsal farkındalığın ve denizleri düşünmenin göstergesidir."

Ne olmuştu?

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un "Bir Cumhurbaşkanı Montrö'yü de feshedebilir mi?" sorusuna "Teknik olarak evet" yanıtını vermesi tartışmayı başlatmıştı. Şentop, söz konusu TV programında herhangi bir sözleşme ismi zikretmediği görüşünü dile getirirken “Ortalama zeka seviyesini düşünerek konuşuyoruz. Bunun altında olanlar için benim yapabileceğim bir şey yok” demişti.

Şentop’un açıklamaları tartışılmaya devam ederken 103 emekli amiral, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un ifadeleriyle başlayan tartışmalara ve Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı’nın "takke ve cübbe" giydiği bir fotoğrafının basına yansımasına ilişkin ortak bir bildiri yayımlamıştı.

Bildiride "Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçişi düzenleyen bir sözleşme değil, Türkiye'ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, Lozan Barış Antlaşmasını tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir" denilirken, Tuğamiral Sarı'nın görüntülerine ilişkin olarak da "Kabul edilemez nitelikteki bazı görüntüler, haber ve tartışmalar ömrünü bu mesleğe adamış bizler için çok derin bir üzüntü kaynağı olmuştur" ifadesi kullanıldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun bildiriye "Haddinizi bilin" sözleriyle tepki gösterirken, TBMM Başkanı Şentop da bildiri için "darbe çağrışımlı" nitelemesi yaptı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 103 emekli amiralin 'Montrö ve sarıklı amiral bildirisi'ne ilişkin olarak başlattığı soruşturmada gözaltına alınan 14 emekli amiral adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Emekli amiral Atilla Kıyat'a da elektronik kelepçe takıldı.