Abone Ol

Günün müjdesi: AKP Azerbaycan'dan 1,5 Milyon litre şarap ithal ediyor

Alkollü içkilere uyguladığı yüksek vergiler ve içki yasaklarıyla bilinen AKP iktidarı, Azerbaycan’dan sıfır gümrük ile yılda 1,5 milyon litre şarap ve fermente edilmiş alkollü içki ithal edilecek 'Tercihli Ticaret Anlaşması'nı imzaladı.

Günün müjdesi: AKP Azerbaycan'dan 1,5 Milyon litre şarap ithal ediyor

Azerbaycan’dan sıfır gümrük ile yılda 1,5 milyon litre şarap ve fermente edilmiş alkollü içki ithal edilecek. Bu konudaki anlaşma TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Anlaşmaya 273 kabul oyu verildi. Azerbaycan şarap ve içkilerine yüzde 100 vergi muafiyeti tanınacak.

Sözcü Gazetesi'nden Zekeriya Albayrak'ın haberine göre iki ülke arasında "Tercihli Ticaret Anlaşması" imzalandı. 10 yıl süreyle geçerli olacak anlaşmaya göre, Türkiye Azerbaycan’dan sıfır gümrük vergisi ile şarap, dut, ayva, demir çelik ürünleri ve ambalaj malzemeleri alacak.

Türkiye ise bu ülkeye bakır tel, çamaşır makinesi, monitör, video kaydedici cihaz, motorlu taşıt aksamı ve alüminyum gönderecek. Azerbaycan da bu ürünlerden gümrük vergisi almayacak.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer yaptığı açıklamada, "Anlaşmanın gerekçesinde bu ülkeden alınacak ürünler dut, ayva diye sıralanmış, içki ve şarap yok. Ek cetvelleri inceleyince ortaya çıktı. Muhafazakar iktidar herhalde 22 yıl sonra içki ithalatından utanıp, gizlemeye çalışıyor. Geçmişte de saman ithal edip gizlemişlerdi" dedi.