Abone Ol

Kıbrıslı Rumlar Atatürk'ün Olduğu Ders Sayfalarını Yırtıyor

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde (GKRY) Eğitim Bakanlığı'nın, devlet okullarında çalışan öğretmenlere "acil" koduyla mesaj yollayıp ders kitabından Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün olduğu sayfayı yırtmalarının istendiği belirtildi.

Kıbrıslı Rumlar Atatürk'ün Olduğu Ders Sayfalarını Yırtıyor

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde (GKRY) Eğitim Bakanlığı'nın, devlet okullarında çalışan öğretmenlere "acil" koduyla mesaj yollayıp ders kitabından Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün olduğu sayfayı yırtmalarının istendiği belirtildi.

Yunanistan'ın önde gelen yayınlarından Kathimerini'nin Kıbrıs edisyonunun Sigmalive'dan aktardığına göre yırtılması istenen sayfa lise 3. sınıf öğrencilerinin derslerinde kullanılan Oxford Discover Futures 3 Workbook'da bulunuyor. Sayfada "Türkiye'nin en büyük kahramanı" Atatürk'le ilgili İngilizce egzersiz bulunuyor ve şu metin yer alıyor:

"Mustafa Kemal Atatürk genç yaşlarından itibaren liderlik gösterdi, askeri okula gitti ve yüzbaşı olarak orduya girdi. Ülke savaştayken cesur davrandı ancak asla sorumsuz değildi. Modern Türkiye'yi kurduğunda insanlar için baş kaldıran bir ahlaki liderdi. Yeni bir demokrasi yaratmak için özverili şekilde çalıştı"

Öğretmenlerin, konuyla ilgili olarak öğretmen sendikası OELMEK'e şikayetlerde bulunduğu belirtildi.

Konuyla ilgili olarak GKRY Eğitim Bakanlığı'nda bir toplantı yapılacağı ifade edildi.

T24'ün haberine göre, KKTC'de Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman da Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, "Rum Eğitim Bakanlığı, öğretmenlere gönderdiği genelgede ders kitaplarında Atatürk'ün anlatıldığı sayfanın yırtılması talimatını vermiş. Bu çağda bu zihniyet, bu eğitim anlayışı!!!" yazdı.

Kıbrıslı Rumlar Atatürk'ün Olduğu Ders Sayfalarını Yırtıyor - Resim: 1