Abone Ol

Gülse Birsel: Uuu bu eğitim sistemi tam bir lunapark dostum!

Hürriyet gazetesi yazarı Gülse Birsel, ''Uuu bu eğitim sistemi tam bir lunapark dostum!'' başlıklı yazısıyla hükümetin TEOG'u kaldırıp yeni sisteme geçme planıyla dalga geçti.

Uuu bu eğitim sistemi tam bir lunapark dostum!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde katıldığı canlı yayında TEOG'u kaldıracağız açıklamasından sonra eğitim sisteminde reform niteliğinde bir karar alındı. Devamında ise Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG'un kaldırıldığını açıklamış ve eğitim sistemiyle ilgili 'TEOG'un kaldırılmasına karar verildi. TEOG'un kaldırılması da Türkiye'nin önünün açılması. Evlatlarımızı yarış atı konumuna koyduk yani. İnanın evlatlarımız büyüyor, büyüdüğünü fark edemiyorsunuz. Etüd merkezleri ne kadar artmıştı değil mi? Niye arttı? TEOG yüzünden arttı. Evladının yarış atı konumuna girmesini hangi aile ister? Biraz sevin, biraz sayın... Son sözümüz şu. Bize güvenin. Niyetimiz halis, Türkiye'yi hep beraber 21'nci yüzyıla taşıyacağız' demişti.

Konuyla alakalı bugünkü köşesinde düşüncelerini dile getiren Hürriyet gazetesi yazarı Gülse Birsel, ''Uuu bu eğitim sistemi tam bir lunapark dostum!'' başlıklı yazısıyla yeni sistemle dalga geçti. Gülse Birsel'in yazısı sosyal medyada en çok konuşulan konular arasında yerini aldı bile.

İşte Gülse Birsel'in TEOG'un kaldırılmasıyla ilgili yazısından bazı bölümler...


FEVKALADE oldu TEOG’un aniden hop diye kalkması!
Şu an sekizinci sınıfa başlayan öğrenciler hayata öyle bir hazırlanıyorlar ki , ohoo, hepsi çakı gibi olacak.

Zira aynı hayat gibi, hiçbir şey belli değil.

Her ihtimal yaşanabilir.

Plan program yok, gelecek meçhul.

Mesela Galatasaray Lisesi’ni, ne bileyim İstanbul Erkek Lisesi’ni, fen lisesini filan hedefleyen parlak zekâlı genç, sana diyorum! Artık hayatın bir kumar! Çünkü şimdilik söylenenlere göre o okullar ayrı sınav açacak, ama bu sınavı MEB hazırlayacak. TEOG’da şimdiye kadar yaşananları düşünürsek, bakalım nasıl bir sınav olacak, sonuçları ve başarılı olanlar kime göre, neye göre şekillenecek. Ama tabii o okullar ayrı sınav da açmayabilir, belki yarın bir karar verilir ve mülakatla öğrenci alınır, belli mi olur? Nasıl adrenalin? Bence süper.

''MECBUREN İMAM HATİP OKULUNA GİTMEK ZORUNDA KALABİLİRSİN''

Sen, Anadolu lisesi adayı öğrenci, aniden evinin etrafında başka okul olmadığı için mecburen imam hatip okuluna gitmek mecburiyetinde kalabilirsin mesela. Hatta muhtemelen de öyle olacak! Zira artık zekân, aklın, çalışkanlığın kimseyi ilgilendirmiyor. Mühim olan adresin! Adrese göre evine yakın okula konduruluvereceksin. Ne diyorsun? E kaderde illa fıkıh öğrenmek varsa otur şükret, kısmetinde varmış kuzum, ne var?

''EMLAK PİYASASI ÇOK ETKİLENECEK''

Yeni karardan emlak piyasasının çok etkileneceğini öngörüyorum. Sevgili veliler, nerede oturuyorsunuz? Adresiniz çocuğunuzun geleceğindeki en önemli değişken. Ben sizin yerinizde olsam iyi okulların listesini çıkarıp, mümkünse bütçeyi kırar yarar o mahallelerden birinde bir 1+1 ev tutar taşınırım. Sığışacaksınız artık, çocuğun kaderi sizin elinizde. Zekâ ve yetenek değil ikametgâh esaslı eğitim başladı, yihuu bu bir devriiim! Bunu da deneyelim abi, ne var? Yıllardır ne denemedik ki? Olmadı iptal eder, yeni bir şey deneriz, çılgınız çünkü biiiz!

''UU BEYBİ BU MİLLİ EĞİTİM ARTIK TAM BİR LUNAPARK''

Ayrıca, niye bu kadar negatif bakıyorsunuz? Heyecan, adrenalin, sürpriz ve belirsizlik diz boyu. Uu beybi bu Milli Eğitim artık tam bir lunapark dostum. Tadını çıkaralım! Zira milletçe bunu hak ettik!