Abone Ol

Gökçek, Belediye Bütçesinden Acil Mobilya Alıp Konutuna Taşıtmış

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in görevden alınmadan 1 ay önce belediye bütçesinden "acil" olarak mobilya aldığını, mobilyaların Gökçek'in evine taşındığı iddia edildi.

Gökçek, Belediye Bütçesinden Acil Mobilya Alıp Konutuna Taşıtmış

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in görevden alınmadan 1 ay önce belediye bütçesinden "acil" olarak mobilya aldığını, mobilyaların Gökçek'in evine taşındığını yazdı.
Terkoğlu, gazeteci Murat Ağırel'in "Parsel Parsel-2" kitabından bazı detayları köşesine taşıdı. Terkoğlu, ABB Özel Kalem Müdürlüğü’nün, Gökçek istifa etmeden tam bir ay önce, 28 Eylül 2017 tarihinde yazdığı bir yazıyı işaret ederek "acil ve zorunlu ihtiyaç" denilerek yedi kalem mobilya sipariş edildiğini belirtti.

Terkoğlu, yazısında "acil mobilyalar"ın KDV hariç 53 bin 750 liraya satın alındığını ve bedelinin ABB Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nca ödendiğini ifade etti.

"Peki, acil alınan mobilyalar nereye gitmiş?" diye soran Terkoğlu şöyle devam etti:

"ABB’nin yeni yönetiminin görevlendirdiği müfettişler, araştırınca inanılmaz bir sonuca ulaşmışlar. Kitapta 'acil mobilya' işini alan firmanın çalışanı M.G’nin ifadesi soruya yanıt veriyor:

'Fatura aşamasında, firma aranıldığında malzemelerin Dikmen Vadisi Başkanlık Konutu’nda kullanılmak üzere, Nevin Gökçek tarafından sipariş edildiği ve oraya teslim edildiği tarafıma söylenmiştir. Yasal sorumluluğum gereği, teslim edilen malzemeleri yerinde görmek istediysem de bunu o dönemin şartları içerisinde gerçekleştirme imkânım olmadı. Zira söz konusu yer, dönemin Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından konut olarak kullanılmakta olup belirli sayıda personel dışında girişe izin verilmiyordu.'

Diğer ifadeler de aynı şeyi söylüyor. Çalışanlar apar topar alınan mobilyaların Gökçek’in konutuna götürüldüğünü anlatıyor. Üstelik bütün bunlar istifadan sadece bir ay önce yaşanıyor.

Asıl ayrıntıyı ise mobilyaların alındığı şirketin sahibi veriyor:

'2017 yılı eylül ayında, dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in eşi Nevin Gökçek, yanında bir iç mimarla firmamıza gelerek mobilyaları beğenip renklerini seçtikten sonra, firmamıza mobilyaları hazırlamamız için bir ay süre verdi.'

Belediyenin, yani halkın parası, “acil mobilya” denilerek özel konuta taşınıyor. Diyeceksiniz ki o konuta ne oldu? Gökçek, mülkiyeti belediyeye ait olan konutu başkanlıktan ayrıldıktan sonra da boşaltmak istemedi. Üstelik yerine gelen AKP’li Mustafa Tuna’nın gücü de onu evden çıkarmaya yetmedi. Sonunda Gökçek, bir teklif yaptı: 'Evi bana satın!' Belediye, dört dairenin olduğu mülkü, Nevin Gökçek’e ve ortaklarına sattı."