Abone Ol

Genco Erkal ve Şevket Çoruh'un Tiyatro Oyunları Engellendi

Bozcaada Kalesi'nde sahneye çıkacak Genco Erkal ve Şevket Çoruh'un tiyatro oyunları, festivale iki gün kala engellendi.

Genco Erkal ve Şevket Çoruh'un Oyunları Engellendi

BirGün'den Serkan İlik'in haberine göre, Usta tiyatro sanatçıları Genco Erkal ve Şevket Çoruh ‘un yarın ve Pazar günü Bozcaada Kalesi’nde sahne alacakları tiyatro oyunları, festivale iki gün kala “Bozcaada Kalesi’nin yoğun katılımlı etkinliklere kalenin fiziki şartları müsait değil” diyerek engellendi. Cumhuriyet tarihi öncesinden bu yana her yıl adadaki festivallere, konserlere, tiyatro oyunlarına ev sahipliği yapan Bozcaada Kalesi’nde kısa bir süre öncesine kadar herhangi bir yasak getirilmediği halde Genco Erkal ve Şevket Çoruh’un sahne alacağı oyuna 2 gün kala izin verilmemesi ada halkından tepki gördü.

27-29 Ağustos tarihleri arasında Bozcaada’da düzenlenecek olan NOTFEST Tiyatro Festivali’nde Genco Erkal ve Şevket Çoruh usta sanatçılar Bozcaada Kalesi’nde sahne alacaklardı. Festival ekibi aylar öncesinden oyunların Bozcaada Kalesi’nde sahne alacağını bildirmesine rağmen festivale 2 gün kala oyunların Bozcaada Kalesi’nde sahnelenmesine izin verilmeyeceği söylendi. Festival ekibine ise gerekçe olarak ‘Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün “Bozcaada Kalesi’nde yoğun katılımlı etkinliklerin kalenin fiziki şartları müsait değil” şeklinde bir karar alındı denildi.

Adalılar ise Cumhuriyet tarihi öncesinden bu yana Bozcaada Kalesi’nde üzüm festivallerinin, konserlerin, tiyatro oyunlarının vb tüm etkinliklerin yapıldığını, Temmuz ayında bile kalede konserler gerçekleştiğini, alındığı iddia edilen kararın kaleyi korumakla ilgili olmadığını, sadece Genco Erkal ve Şevket Çoruh gibi isimlerin muhalif olması nedeniyle izin verilmediğini belirterek karara tepki gösterdi.

Alınan karar sonrasında ise oyunların sahneleneceği yer bulmakta zorlanan festival ekibi, son çare usta sanatçıların sahneleyeceği oyunları, fiziki olarak şartları çok zor olan Cumhuriyet Meydanı’nda sahneleneceğini açıkladı.

Bozcaada’da Erkal ve Çoruh'un oyunlarının iptal edilmesinin kamu ya da siyasetin değil direkt hükümet kanalı ile gerçekleştiği iddia edildi.

Genco Erkal ise twitter’da konu ile ilgili haberi RT yaparak “Her yerde her fırsatta karşımıza çıkıyorlar” dedi.