MedyaFaresi MedyaFaresi

Gelecek Partisi Özgür Basın Çalıştay'ı düzenleyecek

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ basın çalıştayları düzenleyeceklerini ifade etti.

Eklenme: 12 Ocak 2020 14:42 - Güncelleme: 12 Ocak 2020 14:45

Medyafaresi.com (Ankara)

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ,  basın meslek yasasının bir an önce çıkartılması gerektiğini belirtti ve gazetecilerin maruz kaldığı şiddet olaylarına tepki gösterdi.

“Biz bu şiddet olaylarının sona ermesi için böyle bir tehlikeyi sezdiğimizde tüm teşkilatlarımız ve yönetim kadromuzla gerekirse o basın mensubunun çalıştığı gazetenin önünde nöbet tutmaya hazırız” diyen Özdağ, Basın Çalıştayı düzenleyeceklerini açıkladı.

HER DARBEDEN BASININ BÜYÜK KAYIP YAŞAMIŞTIR

Türkiye'de yaşanan her darbeden basın mensuplarının da gazeteciliğin ve basın mensuplarının da büyük ve ciddi bir kayba uğdadıklarını kaydeden Özdağ, “Bugün, gazetecilik darbe döneminden sonrakinden de kötü bir durumdadır. Gazeteci, halk ile iktidar arasındaki köprüdür. Kimisi dördüncü kuvvet der kimisi birinci kimisi üçüncü…

Kaçıncı olursa olsun gazeteci kuvvetlidir. Bugün, ülkemiz basın özgürlüğünde 180 ülkede 152. Sıradaysa ve 12 bin gazeteci işsiz ise burada ciddi bir sorun var demektir. Sayın Cumhurbaşkanı’na seslenmek istiyorum. İletişim fakülteleriyle, basın dernekleri ve odalarıyla ve mümkünse tüm gazetecileri dinleyerek basındaki sorunlara ilişkin bir yasa tasarısı hazırlanmalıdır.

İnternet medyasıyla ilgili yasal düzenleme mutlaka çıkarılmalı ve basın ilan haklarından yararlanmaları sağlanmalıdır. Bu aynı zamanda şu anda bu alanda yaşanan kaosun bitmesine ve işi hakkıyla yapan, işi sadece gazetecilik olanların yola devam etmesini sağlar” dedi.

İL BAŞKANLARI 15 GÜN İÇERİSİNDE AÇIKLANIYOR

Gelecek Partisi İzmir ve Manisa İl Başkanlarının en geç 15 gün içerisinde açıklanacağını belirten Özdağ Nisan ayı sonuna kadar Türkiye genelinde tüm teşkilatların kurulma aşamasının tamamlanacağını ifade etti.

Partiyi kurmadan önce ve sonrasında büyük tehditlere maruz kaldıklarını ama tehditlerin kendilerini yıldıramadığını belirten Özdağ, “Şu an partimizin bazı mensupları AK Parti mensubuyken disipline verildikten sonra biz ivedi bir şekilde B planımızı devreye soktuk. Bu da parti kurmaktı. Bazı arkadaşlarımız korkularını ve endişelerini paylaşarak bizden af dilediler.

Bu durum; özgürlük, hukuk ve demokrasi iddiasıyla yola çıkan AK Parti’’nin büyük bir ayıbıdır. Biz 152 kişilik benim ‘cesur yürek’ dediğim kadroyla altyapımızı oluşturup yola çıktık. Birçok arkadaşımız tehdit edildi. Ancak yılmadık. Yapılanma sürecimiz devam ediyor. Parti merkez binamızı Ankara’da tuttuk.

Partimiz, İYİ Parti’nin yanında, AK Parti’nin karşısında. 15 gün sonra İzmir için önce il ardından da ilçe atamalarımız yapılacak. Atama şu şekilde olacak; önce 3 aday belirlenecek. Ardından bu adaylarla ilgili anketler ve araştırmalar yapılıp çoğunluğun kimi istediği analiz edilecek ve ona göre bir ismin ataması yapılacak” diye konuştu.

2021'DE ERKEN SEÇİM VAR

Kendisine yöneltilen ittifak ve erken sorularını da cevaplandıran Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, ““Doğmamış çocuğa don biçmeyelim. Dereyi görmeden paçaları sıvamayalım. Türkiye’de 55 milyon seçmen var. Biz tamamının oylarına talibiz. Kendimizi yüzde 51 ile sınırlandırmıyoruz. İttifaklar partilerin şekillerini bozuyor, onları lal yapıyor. İstiyoruz ki her parti kendi adına iktidara aday olsun.

Şu anlık bir ittifak düşünmüyoruz. Ayrıca biz onların iddia ettiği gibi iktidardan etmek için değil iktidar olmak için geliyoruz. Hiçbir şey değişmezse bu sistem hepimizi bozar. Sistemi değiştirirsek kimse bozulamaz. Türkiye’de karizmatik lider dönemi sona ermiştir.

AK Parti doğmuş, büyümüş, gelişmiş ve gerileme dönemini yaşamıştır. Artık Türkiye’de bilgili lider dönemi başlayacaktır. 2020'de erken seçim olacaktı Sayın Akşener bunu bozdu ama 2021’de erken seçim var, muhakkak kapımızı çalacak. Ve biz o zaman Parlamento’da olacağız” diye cevap verdi.

'Türkiye’nin çözülemeyecek sorunları yoktur'' diyerek altını çizen Özdağ, "Sorunları çözemeyenler vardır. Gerekirse hesap soracağız ve gerekirse de, iktidarlar hukuk çerçevesinde yapılan yanlışları görürler" ifadesini kullandı.