Abone Ol

Gazeteci Saymaz ile Bakan Yardımcısı Arasında Çataklı TSK Tartışması

Gazeteci İsmail Saymaz ile İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı arasında depremlerden sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) ne zaman harekete geçirildiğine ilişkin bir tartışma yaşandı.

Gazeteci Saymaz ile Bakan Yardımcısı Arasında Çataklı TSK Tartışması

Saymaz'ın bugün yayımlanan, "AFAD depremden 36 saat sonra TSK’dan yardım istedi" başlıklı yazısına Çataklı, ses kaydıyla yanıt verdi. Saymaz ise Çataklı'nın paylaştığı ses kaydında kendisini yalanladığını, ihmali itiraf ettiğini belirterek, haberinin belgelerini paylaştı.

Saymaz, "Hava Komutanlığı Harekât Merkezi’nin 7 Şubat’ta saat 21.35’te bağlı komutanlıklarına gönderdiği ‘Çok Acil’ mesajın ‘ilgi’ bölümünde 'İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın 071613C SUB 23 TSG’li Mesajı' ifadesi yer alıyor. Askeri evraklarda bu rakamlar 7 Şubat 2023 saat 16.13 olarak okunuyor" diye yazdı.

Saymaz: AFAD, depremden 36 saat sonra TSK’dan yardım istedi
Saymaz, Halk TV'de kaleme aldığı bugünkü yazısında, AFAD'ın Kahramanmaraş merkezli 7,7 büyüklüğündeki depremden 36 saat sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) yardım istediğini ileri sürdü

Çataklı: Depremin henüz çözümlemesinin bile yapılmadığı ilk dakikalarından bir ses kaydı
Çataklı ise sosyal medya hesabından, "Depremden 43 gün sonra gelen iftiraya, depremin henüz çözümlemesinin bile yapılmadığı ilk dakikalarından bir ses kaydıyla cevap" notuyla bir ses kaydı paylaştı.

Kayıtta, deprem günü AFAD'dan aradığını kaydeden bir görevli, "Albayım" diye hitap ettiği askerden, İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve İzmir’deki ekipleri yönlendirmek için hava aracına ihtiyaç duyulduğunu belirterek, şöyle diyor:

“Biz İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa buradaki ekipleri yönlendirmek için hava araçlarımızın görevlendirilmesi gerekiyor. Size zahmet. Ona göre bir çalışma yapabilir misiniz? 7-8 hava aracı lazım bize.”

.