Abone Ol

Garo Paylan’a Meclis’te Suikast Planı: Kamera Kayıtları nerede?

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın, 2016 yılında TBMM'de kendisine yönelik suikast düzenleneceği iddialarına ilişkin Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesine iki ay sonra yanıt geldi.

Garo Paylan’a Meclis’te Suikast Planı: Kamera Kayıtları nerede?

Kamera kayıtlarına ulaşılmadığı belirtilen yanıtta TBMM Güvenlik Koordinasyon Kurulu’nun, "TBMM'ye gelen ziyaretçilerin ve ziyaret edilen kişilerin bilgilerinin üçüncü kişilere verilmemesine" yönelik kararı gerekçesiyle görüntülerin paylaşılamayacağı kaydedildi.  Paylan iddia ile ilgili Meclis ve savcılığın iki aydır harekete geçmediğini söyledi, duruma tepki gösterdi.

Ağustos ayında, Alaattin Çakıcı’nın eski avukatlarından Mehmet Sinan İnce, Necip Hablemitoğlu suikastinin firari şüphelilerinden eski özel kuvvetçi Levent Göktaş'ın 2016 yıllında HDP’li Garo Paylan’a Meclis’te suikast düzenleyeceğini iddia etmişti.

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, Paylan'ın, iddia ile ilgili 25 Ağustos’ta verdiği soru önergesine TBMM Başkanlığı iki ay sonra yanıt verdi.  soru önergesi vermişti.

İlgili yönetmelik maddelerini hatırlatan Meclis Başkanlığı, TBMM'ye görev, ziyaret veya gezi maksadıyla gelen ziyaretçiler ile getirdikleri her türlü eşyaların elle, gözle, araç altı kontrol cihazı, kapı dedektörü, X-RAY metal dedektörü, gerektiğinde bomba dedektör köpeği ve bomba uzmanı ile arandığını söyledi ve yanıtını şöyle sürdürdü:

"Söz konusu güvenlik uygulaması göz önünde bulundurulduğunda TBMM yerleşkesi ve kullanımındaki binalara herhangi bir şekilde silah vb. araçla girilmesi mümkün değildir. Bu bağlamda dilekçeye konu Mehmet Sinan İnce isimli ziyaretçinin de TBMM'ye silahla giriş yaptığına yönelik herhangi bir vaka kayda geçmemiştir."

“Ziyarete ilişkin kamera kayıtlarına ulaşılamadı”
Öte yandan Meclis Başkanlığı, Meclis’e gelen ziyaretçilerin ziyaretçi takip sistemi ile kayıtlarının yapıldığını yanıtında hatırlattı. Meclis Başkanlığı, Paylan’ı tehdit eden İnce’nin ziyaret bilgilerinin, TBMM Güvenlik Koordinasyon Kurulu’nun, "TBMM'ye gelen ziyaretçilerin ve ziyaret edilen kişilerin bilgilerinin üçüncü kişilere verilmemesine" yönelik kararı gereğince paylaşılamayacağını kaydetti.

TBMM Güvenlik Yönetmeliği'nin 42'nci maddesinin üçüncü fıkrasında "Görüntü kayıtları Bilgi İşlem Başkanlığınca en az bir ay muhafaza edilir" hükmünün yer aldığını belirten Meclis Başkanlığı, İnce’nin Meclis’e girip girmediğinin kamera kayıtlarıyla tespit edilemeyeceğini şu sözlerle ifade etti:

"Dilekçenizde bahsi geçen ziyaretin üzerinden yaklaşık altı yıl geçmiş olduğundan, söz konusu ziyarete ilişkin kamera kayıtlarına ulaşılabilmesi de mümkün olmamıştır."

Savcılık bilgi istediği için soruşturma açılmamış
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın söz konusu tehdide ilişkin Meclis Genel Sekreterliği’nden bilgi ve belge talebinde bulunduğu belirtilen yanıtta, "Bu kapsamda iddialarla ilgili olabilecek bilgi ve belgeler savcılık makamı ile paylaşıldığından, aynı konu hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde ayrı bir soruşturma açılmamış ve suç duyurusunda bulunulması yoluna da gidilmemiştir" denildi.

Paylan: Meselenin üzerine ya gidilemiyor ya da gidilmiyor, ikisi de kötü
İnfaz edileceğine yönelik çok ciddi iddiaların olduğunu, bu iddialar karşısında devlet aygıtının harekete geçmediğini belirten HDP’li Garo Paylan, "Bu da benim şüphelerimi artırıyor. Herhangi bir olayda iki saat içerisinde harekete geçen savcılık iki aydır harekete geçmiyor" dedi. Meclis Başkanlığı’nın başvurusuna verdiği yanıtı değerlendiren Paylan şöyle devam etti:

"Üyesi olduğum Meclis’e çağrı yapıyorum Meclis de harekete geçmiyor. Meclis Başkanlığı’na verdiğim dilekçeye verilen yanıtta, ‘Meclis’e silah girmesi mümkün değildir, kayıtları size veremeyiz’ gibi açıklamalarla karşı karşıya kaldım. Bu da benim bu meselenin üzerine gidilmediğine yönelik şüphelerimi artırıyor. Ya gidilemiyor ya da gidilmiyor. İkisi de çok kötü. ‘Kamera kayıtları yok’ deniyor. Bu imkânsız bir şey, devletin kayıtları hiçbir zaman yok olmaz."

TBMM’ye girişlerde milletvekillerinin araçlarının aranmadığını, Mehmet Sinan İnce’nin suikasta dair yaptığı paylaşımda, “Milletvekilinin danışmanından döndü" ifadesini kullandığını hatırlatan HDP’li Paylan, "Demek ki bir milletvekiliyle beraber buraya giriyor. Silahı da o şekilde soktuğu ortada. Ama bunun üzerine gidilmiyor" dedi.