Abone Ol

FT: Türkiye’deki seçim vaatlerine rağmen dış yatırımcı beklemede

ngiliz finans gazetesi Financial Times'a göre, yatırımcılar muhalefetin kazanması halinde Türkiye'de gerçekleştirilmesi gereken politika düzenlemelerinin ciddi sancılar yaratacağından endişe ediyor.

FT: Türkiye’deki seçim vaatlerine rağmen dış yatırımcı beklemede

Yabancı fon yöneticileri 14 Mayıs'ta gerçekleştirilecek seçimlerin ardından yabancı yatırımların gelmesi için somut değişikler yapılması gerektiğini vurguladı. Yöneticiler, Millet İttifakı'nın kazandığı senaryoda bile yatırımcıların bir süre bekleyeceğini belirtti.

Financial Times'taki habere göre fon yöneticileri, Türkiye ekonomisinin yeniden inşasının ve ülkenin kreditibilitesinin artmasının seçimi hangi parti kazanırsa kazansın zor olacağını vurguladı. Londra merkezli GAM fon yöneticisi Paul McNamara, Türkiye'ye gelebilecek paranın olduğunu ancak yatırımcıların acele etmeyeceğini düşünüyor.

Türkiye "kırılma noktasında"
East Capital'den kıdemli danışman Emre Akçakmak ise yabancı yatırımcıların Türkiye pazarından neredeyse tamamen çıktığını söyledi. Akçakmak, Merkez Bankası'nın rezervinin "neredeyse tükendiğini" belirterek Türkiye'nin mevcut politikaları uygulamada "kırılma noktası"na yaklaştığını ifade etti.

Wall Street'in büyük bir bankasında çalışan, kıdemlı gelişmekte olan piyasalar uzmanı bir bankacı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimleri kazandığı senaryoda daha geleneksel politikalar izlemesinin piyasalarda "olumlu" karşılanacağını kaydetti.

Birleşik Krallık merkezli fon yöneticisi ise Kieran Curtis ise konuyla ilgili "Piyasalar için politikaları kimin yaptığının çok önemi yok" dedi.

"Kısa vadede acı verici sonuçlar olacak"
Yatırımcılar ayrıca Türkiye'nin major politika değişiklilkleri yapmasının uzun vadede önemli olduğunu belirtse de kısa vadede acı verici olacağına dikkat çekti. Curtis, birçok yatırımcının politika faizinin mevcut yüzde 8,5 seviyesinden yüzde 40'lara kadar yükselmesinin öngördüğünü sözlerine ekledi. 

Curtis, bu seviyede faiz artırımının Türkiye'nin tahvil piyasasında sert satışlara neden olacağını,  bu durumun da yabancı yatırımcı için kısa vadede kötü "oldukça kötü" olduğunu söyledi. 

Akçakmak ise "Muhalefetin (ekonomiyi onarmak için) izleyeceği tüm adımlar yolda tümsekler yaratacak" diye konuşarak yabancı yatırımcıların ekonomi ve ekonomi yönetimindeki dönüm noktalarını beklediği görüşünü paylaştı.