MedyaFaresi MedyaFaresi

Freud'a göre mutlu olma ihtimalimiz

''İnsan mutlu olmak ister; bu yüzden berbat haldedir.'' diyen Sigmund Freud' un aforizmaları 'Mutlu Olma İhtimalimiz' adlı kitapta derlendi. Kitaptaki en anlamlı 19 aforizmayı ise bizler, sizin için bu içerikte topladık..

Eklenme: 05 Ağustos 2015 00:49 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 19:18

Özellikle kabile toplumlarından günümüze kadar gelişen aile içi ahlak ilişkilerini, sosyal yaşantıdaki tabu kavramlarını psikoloji terminolojisine kazandırmış, bu konuları kimsenin cesaret edemeyeceği kadar derinlemesine araştırmış, psikanalizin ve parapsikolojinin yaratıcısıdır Sigmund Freud...

1. Yaratılışın planında insanoğlu mutlu olacak diye bir kaide yoktur.

2. Haz ilkesinin insana empoze ettiği nihai amaç olan mutluluk, ulaşılabilir bir amaç olmamasına rağmen, bizler gene de bu amacı gerçekleştirmekten vazgeçemez, bu ya da şu şekilde ona ulaşmaya çalışırız.

3. İnsanlar, inandıkları şekilde yaşamadıklarına inanmazlar.

4. Taş atmak yerine küfretmeyi seçen ilk insan, uygarlığın kurucusudur.

5. Nereye gidersem gideyim, benden önce bir şairin oraya gittiğini görüyorum. Çocuklar yapabilse, yetişkinler bilseydi. İstediğin şeyi elde edemiyorsan, elde ettiğin şeyi isteyeceksin.

6. Bir insan bir yere bakıyorsa, orada ilgilendiği bir şey vardır. Bir insan bir yere hiç bakmıyorsa orada ilgilendiği bir şey kesinlikle vardır.

7. İsmini unuttuğunuz kişi hakkında muhakkak olumsuz bir düşünceniz vardır.

8. Yüzyıllardır cevaplanamayan ve kadın ruhu üzerinde yaptığım otuz yıllık tüm çalışmalarıma rağmen benim de henüz cevaplayamadığım o büyük soru şudur: “Kadınlar ne ister?”

9. Bir kimsenin cinsel konularda sergilediği davranışlar, onun hayattaki diğer tüm davranış kalıplarının birer ön modelidir.

10. Sağlıklı veya hastalıklı hiç fark etmez; konu cinsellik olunca, hepimiz sadece birer ikiyüzlüyüz.

11. İlham perileri bana gelmeyince ben onlara gidiyordum...

12. Kadın erkeği yumuşatmalı, ancak zayıflatmamalıdır.

13. Biri beni dövdüğü zaman, ona karşı kendimi kolaylıkla savunabilirim; ancak, biri beni övdüğü zaman, ona karşı tamamen savunmasızım.

14. Özür dilemek, senin haksız olduğun, karşı tarafın haklı olduğu anlamına gelmez. Verdiğin değerin egondan yüksek olduğunu ifade eder.

15. Diğer insanlara karşı beslediği cinayet dürtüsünü kendi üzerine yöneltip intihar düşüncesine kapılmayan nevrotik kimse yoktur.

16. İfade edilmemiş duygular asla ölmez; sadece diri diri gömülür ve sonradan daha korkunç şekillerde tezahür ederler.

17. Erdemli insanlar, kötü insanların hayatta yaptıklarını kendi hayal dünyalarında yaşamakla yetinen kimselerdir.

18. Hasret ve yoksunluğa bürünmüş olan aşk, kişinin kendisine olan saygısını azaltır.

19. Bir gün dönüp geçmişe baktığınızda, mücadelelerle geçen yılların hayatınızın en güzel yılları olduğunu fark edeceksiniz.