MedyaFaresi MedyaFaresi

Fransız doktorun ramazan ayı iftirasına büyük tepki!

Fransız doktor Pascal Astagneau'nun ‘tükürmenin ramazan ayı ibadeti olduğuna’ dair sözleri tepkiye neden oldu.

Eklenme: 12 Mayıs 2020 12:21 - Güncelleme: 12 Mayıs 2020 12:28

Koronavirüsün konuşulduğu CNEWS kanalındaki programda sunucunun sorusu üzerine ‘tükürmenin ramazan ayı ibadeti olduğunu’ söyleyen doktor Pascal Astagneau'ya, Fransa İslamofobi Gözlemevi'nden tepki geldi.

Ülkedeki Müslümanların çatı kuruluşu Fransa İslam Konseyi (CFCM) bünyesinde faaliyet gösteren Gözlemevi'nin Başkanı Abdullah Zekri, bir bilim insanının bu cümleyi sarf etmesinin üzücü olduğunu belirtti.

Zekri: Bu bir provokasyondur

Abdullah Zekri, "Gerçek dışı bu cümle, sahibini itibarsızlaştıran ve daha da önemlisi ülkede hakim olan İslamofobi duygularını güçlendiren ve Müslüman toplumuna kötü niyetli güçlerin toplumun bir kısmını gizli amaçlarla dışlamaya çalıştığını doğrulayan provokasyondur" dedi.

Astagneau'nun kamuoyunda Müslümanlardan özür dilemesi gerektiğini belirten Zekri, doktorun bu sözlerine karşı Görsel İşitsel Yüksek Konseyine (CSA) konuyla ilgili girişimde bulunduğunu ifade etti.

Bu sözlerin cezalandırılması için hukuki yollara başvurabileceğine dikkati çeken Zekri, televizyon kanalını da sorumluluk almaya ve doktorun sözleri yüzünden incinen kişilerden özür dilemeye çağırdı.