Abone Ol

Fransa basınından Macron'u kızdıracak Erdoğan manşeti

Fransa merkezli haber sitesi Aleteia'da yer alan 'Türkiye geri döndü' başlıklı yazıda, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde geçirdiği dikkat çekici dönüşümün Avrupa ülkeleri tarafından ciddiye alınması gerektiği belirtildi.

Fransa basınından Macron'u kızdıracak Erdoğan manşeti

Fransa merkezli bağımsız bir Katolik haber sitesi Aleteia'da Türkiye hakkında dikkat çekici bir yazı yayınlandı. 'Türkiye geri döndü' başlıklı yazıda, Osmanlı İmparatorluğu’nun Akdeniz emelleriyle yeniden bağ kuran Türkiye’nin Avrupa ülkelerinin zayıflıklarına zıt bir kararlılık ve güç gösterdiği vurgulandı.

Fransa basınından Macron'u kızdıracak Erdoğan manşeti - Resim: 1

Yazıda, Türkiye’nin stratejik bir amaçla Doğu Akdeniz’de yürüttüğü hidrokarbon arama çalışmalarının, karasularının sınırlandırılmasına ilişkin eski Türk-Yunan anlaşmazlığında yeni bir bölüm açtığı ifade edildi. Türkiye'nin, dünyanın varoluşundan beri bütün ulusların yaptığı gibi kendi menfaatlerini savunduğuna işaret edilen yazıda, Fransa'nın 'Türkiye’nin Akdeniz'deki emellerini yıkmak için' Yunanistan'ı desteklemeyi tercih ettiği belirtildi.

Yazıda ayrıca Türkiye’deki mevcut yönetimin Doğu Akdeniz’deki soruna sebep olarak bahane edilmesine gerek olmadığı, aynı gerilimin Erdoğan liderliğindeki AK Parti dışındaki bir hükümetle de yaşanabileceği dile getirilerek, "Öte yandan Türkiye bize savaş açmayacak ve yarın sabah topraklarımızı işgale kalkışmayacak" ifadelerine yer verildi.

Aleteia sitesindeki yazıda, "Bununla birlikte, bu anlaşmazlık klasik olsa da, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığına gelmesinden bu yana Türkiye’nin geçirdiği dönüşüm dikkate değer. Bu ülke bir şekilde kendi medeniyet ve dini temellerini yeniden keşfetme, Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihsel anlatısının bağlarını yeniden kurma sürecinde. Denizlerdeki anlaşmazlığının ötesinde, bu boyutun da Avrupa ülkeleri tarafından ciddiye alınması gerekir" değerlendirmesinde bulunuldu.