Abone Ol

Frankenstein'ı 2,5 ayda 10 bin kişi izledi

İngiliz yazar Mary Shelley'nin, 1818'de yayımlanan romanından uyarlanan ve Türkiye'de ilk kez sahnelenen "Frankenstein" adlı oyun, 2,5 ayda 10 bin kişi tarafından izlendi.

Frankenstein'ı 2,5 ayda 10 bin kişi izledi

İSTANBUL (AA) - HİLAL UŞTUK- Zorlu PSM'de sanatseverlerle buluşan oyunun başrol oyuncusu Kerem Alışık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çolpan İlhan, Sadri Alışık Tiyatrosunun bu yıl 20. yılını kutladığını belirterek, "Biz bu yıl, daha önceki senelerde başlattığımız sinematografik tiyatro kapsamında bir oyunla perde açmak istedik" dedi.

Alışık, oyunun daha önce Türkiye'de hiç sahnelenmediğine vurgu yaparak, "İngiltere'deki National Theatre'da üç, beş sezondur oynanan bir oyun. Çok evrensel bir temayı işlemesi, bugün yaşadığımız belki de ülkemizde ve dünyada yaşanan meselelere parmak basan bir mesajının olması itibariyle, sevgi, barış ve insanları kucaklamak üstüne felsefesi olan bu oyunu seçtik. Dolayısıyla bunun için girişimleri yaptık ve uzun süren zahmetli çabalardan sonra ülkemizde oynama şansını elde ettik" diye konuştu.

Alışık oyuna büyük ilgi olduğunu belirterek, "kapalı gişe" oynadıklarını belirtti.

"Makyaj, 2,5-3 saat sürüyor"

Frankenstein oyununda "yaratık" karakterini canlandıran Alışık, şu bilgileri verdi:

"Adı üstünde, yaratık. Victor Frankenstein'ın inanç sistemlerini reddedip bilimsel çalışma uğruna, kadavraları bir birine ekleyerek elektrik gücü, galvanizmin desteğiyle yarattığı, sözde insan oluşması, bu makyajın hünerine bağlı bir hadise. Dolayısıyla 2 buçuk, 3 saati aşan bir süre bunun hazırlığı, makyaj kısmı sürüyor. Oyundan sonra bir saat kadar da o makyajı çıkarmakla uğraşıyoruz. Orada da yoğun bir zaman var ama bu karakter, bu şekilde oluşturulabiliyor."

Tiyatroda seçilen her oyunun kendi içinde bir risk barındırdığına dikkati çeken oyuncu Alışık, "Biz, konunun evrenselliğinden yola çıktık. Görüntü olarak ne kadar korkunç, kimseye benzemeyen giysileri olsa da üstünde, 'sonuçta ona sevgi gösterirseniz, su verirseniz, emek verirseniz onu topluma kazandırabilirsiniz' bakış açısıyla yazılmış bir eser bu" dedi.

İstanbul'un yanı sıra İzmir ve Ankara turnelerinde de sahnelenen oyunda, başrolleri Alışık ile Cansel Elçin ve Deniz Uğur paylaşıyor.

Oyunda, Cansel Elçin "DR. Victor Frankenstein", Deniz Uğur "Elizabeth Lavenza", Yılmaz Gruda "De Caley", Kerem Alışık "Yaratık" rolünü canlandırıyor.