Abone Ol

Erdoğan konuştu, kızı Sümeyye alkışladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geri çekilen cinsel istismar önergesiyle ilgili, "Tartışmalar üzerine dikkatimi çeken bu kanun değişikliği teklifinin yeterince özenli hazırlanmadığını ve belirsizlikleri sebebiyle istismara açık bulunduğunu gördüm." dedi.

Erdoğan konuştu, kızı Sümeyye alkışladı

Erdoğan: "Bunun içinde toplumsal taleplere karşılık vermek için atılan bu iyi niyetli adımın maksadının dışında sonuçlar yapmayacak şekilde ele alınmasını istedim" dedi. Cumhurbaşkanı'nın bu sözlerini kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar da alkışladı. Sümeyye Erdoğan Bayraktar'ın görev yaptığı Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) önergeyi yanlış bulduğunu açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Adalet ve Kadın Kongresi’nde konuştu.  İşte Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Kadınların sorunlarını çözmeden insanlığa dair hiçbir hedefe ulaşılamayacağını biliyorum.

Bizim inancımıza göre insanlar, ilk insan ve ilk peygamber olan Hz Adem ve Hz. Havva’dan doğmuş çoğalmış ve bugüne ulaşmıştır. Hz. Adem’i hangi saygıyla anıyorsan Hz. Havva’yı da aynı saygıyla anıyoruz.

Yaradılışta eşitlik var. Üstünlük ise sadece Allah’tan sakınmada yani takvada söz konusu olabiliyor. Kadınları sadece sadece cinsiyetlerinden dolayı tahkir eden anlayışı reddediyoruz.

Biz kadınlarımızın yükünü hafifletmeyi bir sorumluluk kabul ettik. 14 yılda çok ciddi uygulamaları hayata geçirdik.

"BELİRSİZLİKLERİ SEBEBİYLE İSTİSMARA AÇIK BULUNDUĞUNU GÖRDÜM"

Tartışmalar üzerine dikkatimi çeken bu kanun değişikliği teklifinin yeterince özenli hazırlanmadığını ve belirsizlikleri sebebiyle istismara açık bulunduğunu gördüm.

Bunun içinde toplumsal taleplere karşılık vermek için atılan bu iyi niyetli adımın maksadının dışında sonuçlar yapmayacak şekilde ele alınmasını istedim.

Mevcut haliyle çıkartılması yerine daha geniş bir mutabakatla ele alınmasını tavsiye ettim.

Erdoğan konuştu, kızı Sümeyye alkışladı - Resim: 1

Hükümetimiz de teklifin geri çekilmesini kararlaştırdı. İnanıyorum ki geniş mutabakatla tekrar parlamentomuza gelecektir.

Toplumda erken evlenme alışkanlığı varsa ne kadar yasal düzenleme yaparsanız yapın önüne geçemezsiniz. Öncelikle toplumda bu yönde bir anlayış değişikliğini yerleştirmek gerekiyor.

Örflerde adetlerde geleneklerde kadının istismarına yönelik ne varsa bunların hepsinin kadim kültürümüze aykırı olduğuna inanıyorum.