Abone Ol

Flaş Kulis: Davutoğlu, Gültekin Uysal'a O Tweeti Sordu

Ahmet Davutoğlu'nun, Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal'ın cumhurbaşkanı adayıyla ilgili AKP dönemini işaret eden tweeti hakkında soru sorduğu iddia edildi.

Flaş Kulis: Davutoğlu, Gültekin Uysal'a O Tweeti Sordu

Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal'ın cumhurbaşkanı adayıyla ilgili AKP dönemini işaret eden Twitter paylaşımı altılı masada krize neden oldu. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun liderler düzeyinde ziyaretler gerçekleştiren Uysal'a krize neden olan tweet paylaşımını sorduğu belirtildi.

HaberTürk gazetesinden Mahir Kılıç'ın haberine göre, yaklaşık 1 saat 20 dakika süren görüşmede 24 Nisan'da ele alınacak başlıklar görüşüldü. Edinilen bilgiye göre görüşmede Ahmet Davutoğlu gerginliğe neden olan tweet'i hatırlattı. 6'lı masa olarak bugüne gelinceye tüm paydaşların kadar büyük fedakarlıklarda bulunduğu ve kamuoyunda bir beklenti oluştuğunu kaydeden Gelecek Partisi lideri, hem rahatsızlığını iletti hem de bu tweet'i atmasının nedenini sordu. Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ise durumu izah etti, kastını aşan bir ifade kullanmış olabileceğini belirtti. Görüşmenin sonunda konunu tatlıya bağlandığı belirtildi.

Ne olmuştu?

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, 10 Nisan'da sosyal medya hesabı üzerinden "Türk Milleti’nin Cumhurbaşkanı Adayı ile ilgili beklentisinin 3 ölçüsü var; 1) 20 yıllık Akp döneminde sorumluluğa ortak olmamış olmak, 2) Seçilebilirlik, 3) Seçim sonrası 20 yılda Akp tarafından ‘devr-i sabık’ muamelesine maruz kalan TC Devleti’ni kurucu bir ruhla yeniden tesis etme yetisi!" açıklamasını yaptı.

Eski Başbakan ve Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu ve kurmaylarından bu açıklamaya tepki geldi. Söz konusu açıklamanın Davutoğlu'nun yanı sıra AKP iktidarında Dışişleri ve Ekonomi Bakanlığı yapan DEVA Partisi lideri Ali Babacan'ın da hedef aldığı belirtilerek 6'lı masada çatlak yaşandığı yorumları yapıldı.

İlerleyen günlerde Gültekin Uysal'dan Davutoğlu ve Babacan'ı kastetmediği yönünde açıklama gelse de bu açıklama tansiyonu düşürmedi, devreye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu girdi. Pazartesi günü 24 Nisan'daki 6'lı zirve öncesi liderler turuna çıkan Gültekin Uysal ile görüşecek olan Kılıçdaroğlu, pazar günü Ahmet Davutoğlu ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. CHP liderinin Davutoğlu'nun kırgınlığı ve rahatsızlığını Uysal'a ileteceği belirtildi. Kılıçdaroğlu görüşmesi sonrası Uysal, aslolanın toplumun 6'lı masaya yüklediği sorumluluk olduğunu belirtti tartışmanın ayrıntılarını girmedi.